top of page

21. Bieg po Nowe Życie10 września, w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, odbył się 21. Bieg po Nowe Życie. Na starcie stanęło 90 osób po przeszczepieniu, które przyjechały z całej Polski. Bez nich nie byłoby Biegu po Nowe Życie, to właśnie oni pokazują, że po operacji przeszczepu można wrócić do normalnego życia. W sztafetach wystartowały także autorytety polskiej medycyny transplantacyjnej, znane osoby ze świata filmu, muzyki, teatru, sportu i mediów, a także przedstawiciele partnerów Biegu. Jednym z inicjatorów Biegu jest Przemysław Saleta, wybitny sportowiec, który oddał nerkę swojej córce.


Bieg po Nowe Życie to inicjatywa społeczna celem jest promowanie działań prozdrowotnych, edukacja w zakresie transplantacji narządów oraz aktywizacja społeczeństwa do świadomego oddawania narządów do przeszczepu.

W Polsce rocznie wykonuje się od 900 do 1100 przeszczepień nerek, 40 do 60 to przeszczepienia od dawców żywych, więc to zaledwie 5 proc. W krajach skandynawskich czy w Holandii odsetek ten wynosi 50 proc. - Podarowanie narządu bliskiej osobie to dowód miłości - przekonywali lekarze. W Polsce od żywych dawców przeszczepia się nie tylko nerki, ale też np. fragmenty wątroby, na razie takie zabiegi są wykonywane tylko w przypadku, gdy biorcą jest dziecko.

Profesor Michał Grąt, który od 1 października będzie kierował Kliniką Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mówił w czasie piątkowego spotkania, poprzedzającego bieg, że lekarze w tej placówce przygotowują się do przeszczepienia fragmentów wątroby od żywych dawców osobom dorosłym. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze takie zabiegi odbędą się już w przyszłym roku - informował Grąt.


Zdjęcia: Amina Księżopolska


Commenti


bottom of page