top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

44 osoby już nigdy nie spełnią swoich marzeń – nowa kampania Zarządu Dróg Miejskich

Wraz z początkiem marca warszawski Zarząd Dróg Miejskich zainaugurował nową kampanię społeczną. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz skłonienie kierowców do refleksji.


Źródło: Zarząd Dróg Miejskich
Źródło: Zarząd Dróg Miejskich

Od kilku lat w Warszawie systematycznie spadała roczna liczba ofiar w wypadkach drogowych. Władze miasta starały się dążyć do realizacji „wizji zero”, czyli sytuacji, w której ulice staną się całkowicie bezpieczne i nikt nie będzie na nich ginął. Niestety w 2020 roku ta pozytywna statystyka uległa pogorszeniu. W minionym roku na warszawskich drogach śmierć poniosły aż 44 osoby, a więc tyle samo, ile w 2018 roku. Dlatego warszawski Zarząd Dróg Miejskich zdecydował się stworzyć nową kampanię społeczną, mającą na celu poprawić bezpieczeństwo drogowe.


Kilkutygodniowa akcja, pod nazwą „Śmierć to nie statystyka”, skierowana jest przede wszystkim do kierowców samochodów, którzy są najliczniejszą grupą użytkowników pojazdów na stołecznych drogach oraz sprawcami około 90 procent wypadków (według Raportu o stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego w Warszawie). Kampania realizowana jest w formie kilkudziesięciu plakatów na autobusach miejskich. Grafiki składają się z retorycznych pytań, skłaniających do refleksji – „44 osoby już nigdy nie wrócą do domu. To dużo czy mało?”, „44 osoby już nigdy nie zobaczą swoich rodzin. To dużo czy mało?” oraz „44 osoby już nigdy nie spełnią swoich marzeń. To dużo czy mało?”.


Źródło: Zarząd Dróg Miejskich
Źródło: Zarząd Dróg Miejskich

„Celem kampanii jest skłonienie do refleksji oraz próba zmiany sposobu dyskusji o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Wśród opinii publicznej daje się zauważyć niebezpieczny trend bagatelizowania wypadków oraz przedkładania szybkości i wygody jazdy nad bezpieczeństwo” – możemy przeczytać na stronie warszawskiego Zarządu Dróg Miejskich. Autorzy kampanii wyjaśniają także, dlaczego liczby ofiar śmiertelnych nie można traktować jako zwykłej statystyki – „Nie zgadzamy się, że śmierć na drodze jest nieuniknionym skutkiem ruchu drogowego w mieście. Każde takie zdarzenie to ogromna indywidualna tragedia, której nie można umniejszać. Bezpieczeństwo ruchu drogowego musi więc mieć bezwzględny priorytet nad wygodą, w tym również nad prędkością jazdy”.


Zarząd Dróg Miejskich zapowiada także dalsze inwestowanie w bezpieczną infrastrukturę w Warszawie. Na 2021 rok planowana jest przebudowa ponad 100 przejść dla pieszych oraz doświetlenie kolejnych 267. Na najbliższe miesiące opracowywane jest także wiele innych projektów, m.in. budowa rond, zwężanie jezdni z wyznaczeniem nowych miejsc parkingowych czy uruchomienie kolejnych fotoradarów.


Źródło:

https://zdm.waw.pl/aktualnosci/44-ofiary-wypadkow-drogowych-czy-to-duzo-rusza-nowa-kampania-dla-kierowcow/

Comments


1-1.tif
bottom of page