top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

650 ton odpadów w 180 dni


Dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, które Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie otworzyło na Woli i Bielanach, funkcjonują od ponad pół roku. W tym czasie warszawianki i warszawiacy dostarczyli do nich 650 ton odpadów nietypowych. Wizytę w PSZOK-ach ułatwi informator dostępny na stronie warszawa19115.


W PSZOK-ach MPO Warszawa przy ul. Tatarskiej 2/4 oraz Kampinoskiej 1 mieszkańcy mogą bezpiecznie i bezpłatnie pozbyć się odpadów trudnych i nietypowych. Dotyczy to przede wszystkim odpadów, których nie można wyrzucać do żadnego z pojemników, ustawionych w altanach śmietnikowych. Oba punkty spółki są otwarte:

od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 - 19:00

w soboty w godz. 09:00 - 17:00.


PSZOK-i Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania zostały otwarte dla mieszkańców 1 marca 2023 roku. W pierwszym miesiącu funkcjonowania mieszkańcy stolicy dostarczyli do nich ponad 50 ton odpadów. W kolejnych tygodniach rozpoznawalność punktów stale rosła.

- Już w maju do PSZOK-u przy ul. Kampinoskiej przywieziono ponad dwa razy więcej odpadów wielkogabarytowych oraz ponad trzy razy więcej odpadów biodegradowalnych niż w marcu. W tym samym miesiącu do punktu przy ul. Tatarskiej dostarczono prawie 80 ton odpadów. Podobnie było również w okresie wakacyjnym, kiedy to pozornie zainteresowanie porządkami mogło być mniejsze - mówi Jakub Turowicz z zespołu prasowego MPO Warszawa.


W ciągu sześciu miesięcy od uruchomienia PSZOK-ów mieszkańcy stolicy przywieźli do nich w sumie ok. 650 ton odpadów trudnych i niebezpiecznych. Wśród dostarczanych odpadów największe ilości stanowi gruz, odpady wielkogabarytowe oraz zużyte opony i sprzęt elektroniczny.

- Korzystanie z PSZOK-ów jest wygodne. Na ich teren można wjechać samochodem. Każdy kontener jest oznaczony, a pracownicy MPO wskazują odpowiednie miejsce do rozładowania odpadów - dodaje Jakub Turowicz.


Co warto wiedzieć o PSZOK-ach?

Pełna lista odpadów, które można dostarczać do PSZOK-ów, znajduje się na miejskiej  stronie warszawa19115 . Są to m.in. pojemniki po aerozolach, gaśnice, lustra, rozpuszczalniki, detergenty, drewno, gruz, zużyte opony czy akumulatory. Punkty przyjmują wyłącznie odpady komunalne, wytworzone w gospodarstwach domowych.

- Regulamin określa limity przywożonych do PSZOK-ów odpadów. Jednego dnia dopuszcza się dostarczenie do punktu m.in. maksymalnie 150 kg odpadów wielkogabarytowych oraz do 200 kg odpadów budowlanych i rozbiórkowych - kończy Jakub Turowicz. Odpady do PSZOK-ów można przywozić bezpośrednio samochodem lub autem z lekką przyczepką. Odpady wymagające opakowań powinny znajdować się w szczelnych pakunkach z oryginalnymi etykietami, co ułatwi pracownikom ich identyfikację. Należy również pamiętać, że za rozładunek do właściwych kontenerów odpowiada mieszkaniec.


Źródło: informacja prasowa MPO

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


1-1.tif
bottom of page