top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Autobusy zachęcają do życzliwości


Źródło: Miejskie Zakłady Autobusowe Warszawa

W związku z obchodzonym 5 kwietnia Dniem Grzeczności za Kierownicą na tylnych szybach warszawskich autobusów możemy zauważyć ciekawe, dużych rozmiarów, naklejki. W oczy rzuca się przede wszystkim hasło: "Wpuść mnie!", napisane wielkimi literami. Z plakatu możemy się również dowiedzieć, że zgodnie z przepisami ustąpienie pierwszeństwa autobusowi, który włącza się do ruchu z przystanku lub chce zmienić pas to obowiązek każdego kierowcy.


Kampania ta ma przypominać konkretnie o artykule 18. ustawy Prawo o ruchu drogowym. Mówi on, że: "Kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego (...) jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię".


Przepis ten wiąże się jednak z konkretnymi obostrzeniami - przede wszystkim obowiązuje jedynie w terenie zabudowanym. Ponadto autobus powinien być właściwie i wyraźnie oznaczony, a kierowca zasygnalizować manewr kierunkowskazem oraz "upewnić się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego”.


Przede wszystkim jednak kampania ta ma zachęcać do zwykłej życzliwości wśród uczestników ruchu drogowego. Dlatego zachęcamy do przestrzegania tych reguł w każdy dzień, a nie jedynie w święto.


Źródło:

https://www.facebook.com/mza.warszawa/posts/5025031174262173Comments


1-1.tif
bottom of page