top of page
1100x175.png

Ciąg dalszy walki z węglem


Źródło: UM Warszawa

Prace nad zmianami w tzw. mazowieckiej uchwale antysmogowej, która ma pomóc w walce o poprawę jakości powietrza na terenie całego województwa, wciąż trwają. Swoje wsparcie dla takich działań regularnie deklarują też władze Warszawy. Miasto chwali się m.in., o czym już pisaliśmy, że w ubiegłym roku w stolicy udało się zlikwidować niemal 1,4 tysiąca kopciuchów.


Na początku lutego kolejny krok w sprawie walki ze smogiem podjęła z kolei Komisja Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy. Organ ten wydał stanowisko, w którym popiera pomysł wprowadzenia zakazu palenia węglem, w ramach zaostrzenia mazowieckiej uchwały antysmogowej. "Dziękuję wszystkim, dla których poprawa jakości powietrza w stolicy nie jest obojętna" – mówiła Renata Niewitecka, przewodnicząca stołecznej Komisji Ochrony Środowiska, odnosząc się do wyników głosowania i przyjęcia stanowiska.


Warszawa zobowiązała się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 40% do 2030 r. oraz do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 r. Stąd kolejne inicjatywy władz miasta związane z walką ze smogiem. Przedstawiciele Warszawy nie ukrywają, że jednym z najważniejszych problemów związanych z jakością powietrza w mieście jest emisja szkodliwych substancji, które powstają głównie w wyniku spalania węgla w przestarzałych, domowych piecach grzewczych oraz w lokalnych kotłowniach węglowych. Według badań to właśnie spalanie węgla okazuje się znacznie bardziej szkodliwe niż spalanie gazu czy oleju opałowego.


Źródło:

https://um.warszawa.pl/-/zakaz-palenia-weglem-na-mazowszu-warszawa-mowi-jednym-glosem

Comments


bottom of page