top of page
Baner Teraz Wilanów.gif

Co kryje się w Gucin Gaju?

Rozpoczęły się badania tajemniczego podziemnego korytarza w Gucin Gaju. Być może wkrótce dowiemy się, jakie sekrety skrywa to miejsce.


Źródło: UM Warszawa

Co prawda o istnieniu korytarza wiadomo już od dawna, ale wciąż nie wiemy, jaką tak właściwie pełnił funkcję, kiedy powstał i kto go zbudował. Dlatego latem obecnego w ramach działalności Wilanowskiego Parku Kulturowego wykonano inwentaryzację tego podziemnego miejsca. Dzięki temu geodeci wkrótce mają odkryć pierwsze tajemnice Gucin Gaju.


Ceglany korytarz znajduje się w północnym zboczu skarpy, poniżej kościoła św. Katarzyny na Służewiu. Ma prawie 60 metrów długości i wcina się w głąb na 20 metrów. W środku cały obudowany jest czerwoną cegłą, a w ścianach znajdują się szerokie nisze.


Według przypuszczeń naukowców korytarz powstał w drugiej połowie XVII wieku, czyli w tym samym czasie, co pałac w Wilanowie. Z ówczesnych pism wynika, że obiekt mógł pełnić funkcję lodowni, co tłumaczy lokalizację w pobliżu stawu. Jeśli badania potwierdzą, że korytarz pochodzi z tego okresu, to miejsce to będzie unikatowym w Polsce barokowym obiektem architektonicznym.


Z tajemniczym korytarzem wiąże się jednak także inna historia. W pierwszej połowie XIX przebudowano pobliski teren, a korytarz zaczął być łączony z działalnością masońską, bowiem to tutaj mieli spotykać się wolnomularze. Dlatego z czasem przyjęło się nazywać ten korytarz "grobami masońskimi". Ta nazwa używana jest do dziś, choć również nie została potwierdzona w źródłach.


Geodeci, którzy pracowali w korytarzu, dzięki specjalistycznej technologii stworzyli dokumentację 2D i 3D tego obiektu. Teraz pora na dalsze badania, które pomogą odpowiedzieć na wciąż istniejące pytania, związane z jedną z największych tajemnic Wilanowskiego Parku Kulturowego.


Źródło:

https://um.warszawa.pl/-/wilanowski-park-kulturowy-tajemnica-gucin-gaju

Comments


1-1.tif