top of page

Co może powstać w Wilanowie?


Źródło: Dzielnica Wilanów

Czas na składanie projektów w ramach 9. edycji warszawskiego budżetu obywatelskiego dobiegł końca. Teraz pora na fazę oceniania zgłoszonych pomysłów, która potrwa do 31 maja 2022 r. Wcześniej jeszcze, po 4 maja, autorzy projektów, które nie zostały ocenione pozytywnie, będą mogli się odwołać. W czerwcu, kiedy poznamy już ostateczną listę, pomysły zostaną poddane głosowaniu. A będzie na co głosować - do 9. edycji mieszkańcy Warszawy zgłosili łącznie 1944 projekty, w tym 217 ogólnomiejskich i 1726 dzielnicowych.


Zgłoszone pomysły są bardzo różne. Wśród tych bardziej tradycyjnych, choć oczywiście ważnych i potrzebnych, możemy znaleźć chociażby projekt doświetlenia przejść dla pieszych przy ul. Sarmackiej, a dokładnie przy Sarmackiej 1 A, 4 oraz 6. "Okolica zasadniczo ciemna i piesi mało widoczni wieczorową porą. Szczególnie w trakcie opadów. Poprawa bezpieczeństwa pieszych powinna być priorytetem" - czytamy w uzasadnieniu projektu. Według szacunków realizacja kosztowałyby około 75 tys. złotych.


Wśród propozycji można jednak znaleźć również bardziej nietypowe koncepcje. Jedną z nich jest pomysł budowy tężni w Wilanowie. Projekt miałby objąć utworzenie tężni solankowej w formie podłużnej konstrukcji i infrastruktury umożliwiającej korzystanie z inhalacji. "Wybudowanie tężni w sercu Wilanowa wpłynie na stworzenie mikroklimatu i poprawi stan zdrowia osób przebywających w pobliżu. Jest to szczególnie ważne po otwarciu Południowej Obwodnicy Warszawy i wzrostu zanieczyszczenia powietrza w dzielnicy. " - tłumaczy autor koncepcji. Szacunkowy koszt realizacji wynosi lekko ponad 300 tys. zł. W okolicy tężni miałyby też powstać ławki, oświetlenie, ogrodzenie, kosze na śmieci, tablica informacyjna, czy stojak na rowery. Wszystkie ze zgłoszonych projektów do 9. edycji można obejrzeć i skomentować na stronie stołecznego budżetu obywatelskiego.


Źródła:


Opmerkingen


bottom of page