top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Coraz niższe dochody w budżecie Warszawy


Źródło: Urząd m.st. Warszawy

W połowie grudnia Rada Warszawy przyjęła budżet miasta na kolejny rok oraz Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2023-2050. To, co przede wszystkim rzuca się w oczy, to informacja, że przyszły rok będzie kolejnym, kiedy szacowane dochody miasta będą coraz niższe.


Przyszłoroczne dochody Warszawy zaplanowano bowiem na poziomie 20,2 mld zł. Będą one mniejsze od tegorocznych o 826 mln zł, a od tych sprzed dwóch lat – o 1,4 mld zł. Z kolei wydatki sięgną 24,4 mld zł, co spowoduje deficyt w wysokości 4,1 mld zł. Będzie to największy deficyt budżetowy na przestrzeni ostatnich 15 lat. „Budżet na 2023 r. jest dowodem na wyjątkową efektywność pracy prezydenta i rady. Został przygotowany tak, by ograniczyć negatywny wpływ rządowych pseudoreform na codzienne życie warszawianek i warszawiaków” - mówił Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu KO w Radzie Warszawy.


Zgodnie z zapowiedziami główną przyczyną tak znaczącego pogorszenia się sytuacji finansowej miasta  są zmiany w PIT, wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. „W 2023 roku dochody miasta z tego tytułu będą niższe o 285 mln zł niż te w roku obecnym oraz niższe aż o 1,1 mld zł w stosunku do 2021 r. Zmiany ustawowe Polskiego Ładu spowodują w przyszłym roku utratę dochodów z PIT na kwotę 2,8 mld zł. Rządowa rekompensata – ponad 850 mln zł – pokrywa jedynie niecałe 31 proc. tego ubytku. W 2024 r. utrata dochodów z tytułu Polskiego Ładu wyniesie już 3,6 mld zł” – czytamy w komunikacie ratusza. Do tych kosztów dochodzi także rosnąca wysokość tzw. Janosikowego, czyli pieniędzy, która Warszawa musi wpłacać do państwowej kasy.


W przyszłym roku będzie to 1,4 mld zł czyli o 116 mln więcej niż obecnie. Oczywiście porównując i szacują tak duże kwoty nie można zapominać również o wyraźnej inflacji, która zwiększa koszty realizacji miejskich inwestycji. Rosną też koszty energii – w przyszłym roku wzrost wydatków z tego tytułu sięgnie 204 mln zł. Niezmiennie jednak w przyszłym roku władze Warszawy planują wydać najwięcej na edukację oraz transport. Dopłaty z budżetu miasta do wydatków oświatowych wyniosą 2,8 mld zł, a na komunikacje miejską Warszawa przeznaczy 4 mld zł (o 919 mln zł więcej niż obecnie).

W planach wciąż znajduje się także dokończenie lub rozpoczęcie ważnych dla miasta inwestycji, zarówno drogowych, jak i architektonicznych.


Źródło: https://um.warszawa.pl/-/budzet-warszawy-2023-kolejny-rok-z-nizszymi-dochodami

Comments


1-1.tif
bottom of page