top of page
Baner Teraz Wilanów.gif

Głosowanie na projekty na 2022 rok rozpoczęte

Można już głosować na projekty zgłoszone do warszawskiego budżetu obywatelskiego na 2022 rok. W Wilanowie do głosowania zostało dopuszczonych 25 propozycji.Obecnie trwające głosowanie na warszawskie projekty to już 8. edycja stołecznego budżetu obywatelskiego. Ponownie to warszawiacy zdecydują, na co zostanie przeznaczona cześć budżetu miasta. Wybrane projekty planowo zostaną zrealizowane w 2022 roku. Obecnej edycji towarzyszy hasło „Ty też możesz zmienić Warszawę”. Jak podkreślają organizatorzy, dzięki zaangażowaniu Warszawiaków w ciągu ostatnich kilku lat udało się zrealizować ponad 3 tys. projektów.


W głosowaniu może uczestniczyć każdy mieszkaniec Warszawy. Nie trzeba być ani zameldowanym w stolicy, ani osobą pełnoletnią. Zgłaszane projekty mogą mieć charakter dzielnicowy lub ogólnomiejski, niezależnie od ich kosztów. Każdy chętny może oddać maksymalnie 10 głosów na projekty dotyczące całej Warszawy i maksymalnie 15 na pomysłu dzielnicowe. W tym drugim przypadku trzeba jednak wybrać jedną dzielnicę, choć nie musi być to ta, w której się mieszka.


Głosowanie na projekty potrwa do 30 czerwca. Swój głos można oddać poprzez stronę internetową (https://bo.um.warszawa.pl/) lub w formie papierowej, wrzucając kartę do urny w wybranym urzędzie dzielnicy. Ogłoszenie wyników, a więc listy projektów, które zostaną zrealizowane, nastąpi 15 lipca. W Wilanowie w głosowaniu bierze udział 25 propozycji.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, do dyspozycji warszawiaków została przeznaczona kwota w wysokości 0,5 proc. wydatków z ostatniego sprawozdania z wykonania budżetu. W tej edycji w stolicy będzie to jednak rekordowa kwota, bowiem ponad 93,5 mln zł. Od 2018 roku miasta na prawach powiatu (a więc także Warszawa) są zobowiązane prawnie do organizowania budżetu obywatelskiego.


Projekty zrealizowane we wcześniejszych latach i zgłoszone obecnie do stołecznego budżetu partycypacyjnego są dostępne także w warszawskiej aplikacji mobilnej (https://warszawa19115.pl/o-aplikacji-mobilnej). Za jej pomocą można także brać udział w głosowaniu na projekty na 2022 rok.


Źródło:


Commentaires


1-1.tif