top of page
Baner Teraz Wilanów.gif

Gwałtownie rośnie liczba dzików w Warszawie


Źródło: Pixabay.com

Jak informuje stołeczny ratusz, w ostatnim czasie obecność dzików w Warszawie jest coraz częstszym widokiem. W tym na pozornie dość nietypowych dla tych zwierząt miejscach, jak osiedla, parki miejskie czy place zabaw. Najlepiej widać to po liczbie zgłoszeń od mieszkańców stolicy, dotyczących dzików: "tylko od początku tego roku do miasta wpłynęło ich już niemal 1900. Dla porównania: w całym 2021 r. były to 554 zgłoszenia, a więc ponad trzykrotnie mniej niż w ciągu ostatnich 10 miesięcy" - informuje ratusz.


Jak czytamy, obecnie do miejskich jednostek wpływa nawet kilkadziesiąt zgłoszeń na dobę związanych z obecnością dzików, a Lasy Miejskie każdego dnia podejmują nawet do 15 interwencji na wezwanie warszawiaków.


Z powodu tak znaczącego wzrostu obecności dzików w mieście pod koniec września obecnego roku wydano decyzję o zmniejszeniu populacji dzików. Co prawda rozwiązane to stanowi ostateczność, ale, jak tłumaczy ratusz, w obecnych okolicznościach jest jedyną formą działania, jaką przewidują przepisy. Dzików nie można bowiem ani odławiać, ani przesiedlać.


Skąd w ostatnim czasie tyle dzików w Warszawie? Prawdopodobnie dlatego, że w mieście nie mają naturalnych wrogów i bardzo łatwo mogą zdobyć pokarm. Również przyzwyczajenie się do człowieka nie stanowi już dla nich większego problemu. Ponadto na terenach przyległych do Warszawy dziki są odstrzeliwane, więc naturalnie kierują się w bezpieczniejsze, stołeczne rejony.


"Lasom Miejskim zależy na utrzymaniu rozsądnej wielkości populacji dzików na terenach leśnych w stolicy, ponieważ są to niesłychanie pożyteczne i potrzebne zwierzęta. Nie ma mowy o ich całkowitym wytępieniu, nie może być też zgody na nadmierny rozrost – obie skrajności są niekorzystne dla ekosystemu warszawskich lasów" - tłumaczy warszawski ratusz.


Źródło:

https://um.warszawa.pl/-/coraz-wiecej-dzikow-w-warszawie

Comments


1-1.tif