top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

In vitro wciąż z dofinansowaniem


Źródło: UM Warszawa

Warszawski program polityki zdrowotnej wspierający osoby zmagające się z niepłodnością, który był jedną z pierwszych takich inicjatyw w Polsce, ma już 5 lat. W pierwszej edycji na dofinansowanie in vitro w Warszawie przeznaczono 17,3 mln złotych. W drugiej budżet ten podwojono – w latach 2020-2022 miasto wsparło niepłodne pary łączną kwotą 33 mln złotych. W efekcie dzięki warszawskiemu programowi in vitro od 2017 roku urodziło się blisko 1700 dzieci.


"To 1700 pięknych historii, 1700 szczęśliwych rodzin. 1700 maluchów, które przyszły na świat dzięki programowi in vitro w Warszawie, jestem pewien, że takich historii będzie dużo więcej" - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.


Prawdopodobnie tak właśnie się stanie, ponieważ w październiku warszawscy radni przyjęli uchwałę o dalszym dofinansowaniu programu leczenia niepłodności metodą pozaustrojową. W tym celu na kolejny 3-letni okres miasto zabezpieczyło 40,2 mln zł (13,4 mln zł rocznie).


A wsparcie jest potrzebne, bo według szacunków w Warszawie problem niepłodności dotyczy około 25 tys. par. "Miejski program składa się z trzech elementów: dofinansowania procedur zapłodnienia pozaustrojowego; dofinansowania kriokonserwacji komórek jajowych kobiet przed leczeniem nowotworów i wykładów dla uczniów liceów i techników. Główne warunki uczestnictwa w programie to wiek (do 40 roku życia), para która bierze w nim udział pozostaje w związku małżeńskim lub partnerskim, a także poddała się wcześniejszemu leczeniu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiada bezpośrednie wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego" - tłumaczy wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.


Rada Warszawy przyjęła także program edukacji przedporodowej „Szkoła rodzenia”, który jest skierowany do ciężarnych mieszkanek stolicy. Program realizowany jest przez władze Warszawy od 2005 r. i obejmuje rocznie ok. 10 500 kobiet. Szkoły rodzenia edukują rodziców na temat przebiegu ciąży, porodu, połogu i opieki nad noworodkiem. Program realizowany będzie w latach 2023-2025, na każdy rok Warszawa przeznaczy 5 mln 250 tys. zł.


Źródło:

https://um.warszawa.pl/-/warszawa-kontynuuje-program-in-vitro-i-szkoly-rodzenia


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


1-1.tif
bottom of page