top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Krótsza kwarantanna i izolacja


Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Od 15 lutego obowiązują nowe zasady dotyczące kwarantanny i izolacji w przypadku zakażenia COVID-19. Przede wszystkim zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia izolacja osób, u których wykryto koronawirusa, została skrócona z 10 do 7 dni. Ponadto obecnie kwarantanna dla osób, które mieszkają razem z osobą zakażoną trwa tylko tyle, ile izolacja zakażonego współdomownika (wcześniej trwała o siedem dni dłużej). Z kolei osoby zaszczepione, które mieszkają z osobą zakażoną, tak jak dotychczas będą zwolnione z kwarantanny po uzyskaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa.


Kolejna zmiana (wprowadzona 11 lutego) dotyczy osób przyjeżdzających do Polski: jeśli posiadają unijny certyfikat covidowy, to nie muszą już odbywać kwarantanny. Osoby niezaszczepione wracające do kraju nadal obowiązuje siedmiodniowa kwarantanna. 11 lutego zniesiona została również tzw. kwarantanna z kontaktu. Oznacza to, że sam kontakt z osobą chorą nie jest już podstawą do nałożenia kwarantanny.


"Piąta fala nie wiąże się już z tak dużą liczbą hospitalizacji. Mamy rozejście się ścieżki wzrostu zakażeń od ścieżki wzrostu hospitalizacji. To jest efekt mniejszej zjadliwości omikrona, ale i efekt wyszczepienia. Ta sytuacja pozwala nam myśleć o powrocie do normalności" - tłumaczył przyczyny łagodzenia restrykcji minister zdrowia Adam Niedzielski.


"Aktualna sytuacja pozwala na zwiększenie możliwości leczenia pacjentów w innych zakresach niż w związku z COVID-19. Decyzją Ministra Zdrowia 5 tys. łóżek covidowych zostanie przywróconych dla innych pacjentów" - dodaje Ministerstwo Zdrowia.


Źródło:

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/izolacja-i-kwarantanna-nowe-zasady-od-15-lutego/w33df4x

Comments


1-1.tif
bottom of page