top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Kto się nie spisał, ten może oczekiwać wizyty rachmistrza

W Narodowym Spisie Powszechnym trzeba wziąć udział od 1 kwietnia do 30 września. Czasu jeszcze trochę zostało, ale jeśli jednak ktoś jeszcze tego nie zrobił, to wkrótce może spodziewać się w domu wizyty rachmistrza.


Źródło: GUS

Narodowy Spis Powszechny to przeprowadzane regularnie podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności. Ma ono służyć planowaniu działań w najważniejszych obszarach: rodzina, szkolnictwo, rynek pracy, mieszkania czy emerytury. Innymi słowy jest to zebranie informacji o stanie i strukturze ludności pod kątem demograficznym i społeczno-zawodowym w konkretnym czasie na danym terytorium. Jest to największe polskie badanie statystyczne.


Spis jest obowiązkowy dla wszystkich obywateli Polski. Obowiązuje on także osoby, które w czasie przeprowadzania spisu przebywają stale lub czasowo na terytorium Polski, a więc także polskich emigrantów oraz cudzoziemców. Za jego niewypełnienie grozi sankcja do 5 tys. złotych, a podanie w nim nieprawdziwych informacji wiążę się z karą do dwóch lat pozbawienia wolności.


Tegoroczny Narodowy Spis Powszechny realizowany jest przede wszystkim drogą internetową, poprzez rządową stronę (https://spis.gov.pl/). Formularz nadal dostępny jest przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Jeśli jednak ktoś do tej pory go nie wypełnił, to może spodziewać się telefonu lub wizyty domowej ze strony rachmistrza. Ta pierwsza możliwość jest realizowana już od 4 maja (rachmistrz może zadzwonić tylko z jednego numeru telefonu: 22 828 88 88). Telefonicznie spis mogą wypełnić także osoby wykluczone cyfrowo, które nie mają dostępu do internetu.


Jednak od 23 czerwca rachmistrzowie rozpoczęli także pracę w terenie i bezpośrednie wywiady z osobami, które jeszcze nie wypełniły spisu. Co ważne, odpowiedzi na spisowe pytania będą wprowadzane przez rachmistrza do aplikacji internetowej, a więc nie ma konieczności dotykania i podpisywania żadnych dokumentów. Podczas wizyt zachowane mają być także wszystkie inne zalecenia sanitarne. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, to rozmowa może odbyć się telefonicznie.


Każdy rachmistrz powinien posiadać spisowy identyfikator zawierający: imię i nazwisko wraz ze zdjęciem, numer identyfikatora, hologram, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora oraz informację o okresie, na jaki identyfikator został wystawiony. Jednak w razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić poprzez stronę internetową (https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/ ) lub dzwoniąc na infolinię spisową dostępną pod numerem 22 279 99 99, a ostatecznie o pomoc w weryfikacji można poprosić policję. Zgodnie z prawem udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.


Źródło:

https://warszawa19115.pl/home?p_p_id=101&p_p_lifecycle=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&_101_struts_action=%2Fasset_publisher%2Fview_content&_101_assetEntryId=1876863&_101_type=content&_101_urlTitle=narodowy-spis-powszechny-ludnosci-i-mieszkan-w-2021-r-&inheritRedirect=false

Комментарии


1-1.tif
bottom of page