top of page

Największy program edukacji ekologicznej „Moje miasto bez elektrośmieci” ma już 10 lat!

„Moje miasto bez elektrośmieci” jest najdłużej funkcjonującym i największym ogólnopolskim programem edukującym w zakresie prawidłowego postępowania z elektrośmieciami. Projekt ten dekadę temu został stworzony przez ElektroEko Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.

Program działa nieprzerwanie od 2012 roku i ma na celu szeroko pojętą edukację dzieci i ich rodzin z zakresu prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz ze zużytymi bateriami.


„Moje miasto bez elektrośmieci” to autorski projekt naszej Organizacji, który łączy w sobie dwa aspekty: edukacji ekologicznej i społecznej odpowiedzialności biznesu. W tym roku obchodzimy jubileusz programu – 10 lat istnienia projektu. W pierwszym etapie koncentrował się on na działaniach lokalnych, na terenie Warszawy, ale już w kolejnym roku stał się projektem ogólnopolskim. Okazało się bowiem, w co wierzyliśmy od początku, iż edukacja ekologiczna w zakresie prawidłowego postępowania z elektrośmieciami jest bardzo potrzebna. Przez dekadę trwania programu udało nam się wyedukować już 4 mln uczniów.” - mówi Grzegorz Skrzypczak, Prezes Zarządu ElektroEko S.A.


Przedszkola i szkoły podstawowe realizujące założenia programu, każdego roku otrzymują bezpłatne pakiety materiałów edukacyjnych do realizacji zajęć, dostęp do materiałów do nauczania zdalnego oraz materiałów w wersji on-line. Od dekady placówki korzystają z dodatkowych aktywności jakie oferuje program: realizują warsztaty edukacyjne, eventy ekologiczne czy happeningi.

Najważniejszym elementem charakterystycznym dla projektu jest jednak inna aktywność. To jedyny w Polsce program oferujący uczestnikom możliwość wyposażania placówek w nowoczesne pomoce dydaktyczne i wyposażenie sal lekcyjnych za elektrośmieci, w ramach autorskiego Funduszu Oświatowego.


„W naszym programie kluczowe miejsce zajmuje Fundusz Oświatowy, dzięki któremu przedszkola i szkoły otrzymują nowoczesne pomoce dydaktyczne za zebrane elektrośmieci. Do tej pory z Funduszu Oświatowego skorzystało już 1000 placówek. Największym zainteresowaniem cieszy się elektronika, tj. tablice interaktywne, projektory, ekrany projekcyjne czy tablety, ale także pomoce do pracowni biologicznych, matematycznych, sprzęt sportowy, pufy wypoczynkowe czy wyposażenie szkolnych bibliotek i świetlic.” - dodaje Anna Podsiadło, Kierownik Marketingu w ElektroEko S.A. i Koordynator programu.

Czym jest Fundusz Oświatowy?

Fundusz Oświatowy jest integralną częścią Ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Moje miasto bez elektrośmieci”. Został wdrożony w roku 2013 i działa nieprzerwanie do chwili obecnej. Z Funduszu korzystać mogą wyłącznie placówki, które uczestniczą w programie i edukują w/w zakresie oraz aktywnie realizują zbiórki elektrośmieci. Za zebrany zużyty sprzęt otrzymują punkty Funduszu Oświatowego, które następnie wymieniają na pomoce szkolne.


„Do realizacji programu przystąpiło ponad 3500 placówek, z czego 1500 aktywnie realizuje zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Przez dekadę zrealizowaliśmy prawie 5000 zbiórek elektrośmieci, podczas których zebraliśmy około 5 mln kg elektrośmieci! Zebrany sprzęt nie tylko nie zanieczyścił naszego środowiska naturalnego, ale pozwolił wyposażyć przedszkola i szkoły w nowoczesne pomoce dydaktyczne” - dodaje Grzegorz Skrzypczak, Prezes Zarządu ElektroEko S.A.


Przedstawienie teatralne „Eko-Drużyna. Misja elektrośmieć” – hit jubileuszowej edycji programu „Moje miasto bez elektrośmieci”

Jubileuszowym hitem zapowiadanym przez ElektroEko wraz z początkiem roku szkolnego 2021/2022 jest przedstawienie teatralne pt. „Eko-Drużyna. Misja Elektrośmieć!”. To pierwszy w Polsce spektakl teatralny uczący prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.


Widowisko w reżyserii Agnieszki Rose zrealizowane zostało we współpracy z Teatrem Syrena z Warszawy. 7 czerwca br. odbył się długo oczekiwany pokaz premierowy z udziałem zaproszonych gości, w tym laureatów plebiscytu „Koordynatorzy Dekady” programu „Moje miasto bez elektrośmieci”.

Dla szerszej publiczności przedstawienie będzie dostępne na jesieni. Rezerwujcie już dzisiaj bilety na pierwszy spektakl, który odbędzie się 5 października. Więcej szczegółów na www.teatrsyrena.pl.


Dlaczego warto zobaczyć to przedstawienie? Jest ono niezwykłe z kilku powodów. Po pierwsze: uczy proekologicznych zachowań, dzięki którym każde dziecko po obejrzeniu spektaklu będzie wiedziało, co zrobić z elektrośmieciami. Po drugie: zaskakuje formą, główni bohaterowie są muppetami animowanymi przez aktorów. Po trzecie: przedstawienie zostało realizowane w eko-stylu. Co to oznacza? Scenografia do spektaklu powstała w całości z niepotrzebnych już elementów z teatralnych magazynów.


Wszystkich tych, którzy nie będą mogli obejrzeć przedstawienia w wersji stacjonarnej, zapraszamy do obejrzenia spektaklu w wersji on-line.


Film z przedstawienia można znaleźć na stronie programu www.moje-miasto-bez-elektrosmieci.pl, w zakładce Materiały edukacyjne bądź na kanale programu „Moje miasto bez elektrośmieci” na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=z36eFuoiSRY.

Zachęcamy na seanse, a także do obejrzenia galerii zdjęć z premiery przedstawienia.

Comments


bottom of page