top of page
Baner Teraz Wilanów.gif

Nowa propozycja patronki dla mostu Południowego – królowa Polski z XVI wieku

Most na południowej obwodnicy Warszawy wciąż pozostaje bez patrona. Nową propozycję zgłosił prezydent Rafał Trzaskowski zaproponował, aby patronką mostu została Anna Jagiellonka.


Źródło: GDDKiA
Źródło: GDDKiA

Pomysłów na nazwę mostu na południowej obwodnicy Warszawy było do tej pory wiele. Radni rozważali już m.in. propozycje nazwania obiektu mostem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, mostem Bitwy Warszawskiej czy mostem Czesława Niemena (o czym pisaliśmy tutaj: https://www.terazwilanow.com/post/most-po%C5%82udniowy-wkr%C3%B3tce-stanie-si%C4%99-mostem-im-czes%C5%82awa-niemena ).


Choć od oddania mostu minęły już ponad trzy miesiące, to rada nazewnictwa wciąż nie podjęła jednoznacznej decyzji. Teraz z nową inicjatywą wyszedł jednak prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zaproponował, aby „most Południowy” nosił imię Anny Jagiellonki. Propozycję tę przedstawił, w imieniu prezydenta stolicy, dyrektor biura kultury w ratuszu Artur Jóźwik.


Anna Jagiellonka (1523-1596) to córka Zygmunta I Starego oraz Bony Sforzy. Od 1575 do 1587 roku (choć formalnie do swojej śmierci) była królową Polski, a przy tym ostatnim monarchą z dynastii Jagiellonów. Była także żoną Stefana Batorego. To właśnie ona ukończyła budowę pierwszej stałej przeprawy przez Wisłę w Warszawie, w 1573 r. Na ówczesne czasy ta drewniana trasa była wybitnym dziełem architektury i na wiele lat znacznie ułatwiła przemieszczanie się z jednego brzegu Wisły na drugi. Umożliwiła lądowy transport towarów na drugą stronę Warszawy – wcześniej jedynym rozwiązaniem była droga morska. Dlatego nie dziwi, że to właśnie Anna Jagiellonka została zaproponowana jako patronka nowoczesnego mostu. Szczególnie, że most Południowy prowadzi także do Wilanowa, a więc dawnej siedziby królewskiej. Ponadto inicjatywa Rafała Trzaskowskiego sprawiłaby, że oba najbardziej wysunięte mosty w Warszawie nosiłby kobiece imiona – most Północny bowiem oficjalnie nazywa się mostem Marii Skłodowskiej-Curie.


Nowa propozycja zdziwiła zarówno stołecznych radnych jak i ekspertów z Zespołu Nazewnictwa Miejskiego. Choć przeważają pozytywne reakcje, to niewiele osób spodziewało się takiej inicjatywy ze strony prezydenta Warszawy. Dlatego komisja nazewnictwa zdecydowała, że potrzebuje przemyśleć ten pomysł i odłożyła decyzję do następnego spotkania radnych.


Źródło:

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,26892558,prezydent-trzaskowski-wymyslil-nazwe-dla-nowego-mostu-radni.html?fbclid=IwAR3waxSUaomnFHq0m5PFf3jKC46_tttHnk_YLzVEVPS-yARvdjGKFEmShCA

Comments


1-1.tif