top of page

Od soboty nowe obostrzenia w całej Polsce

Rząd ogłosił nowe obostrzenia, które będą obowiązywać od najbliższej soboty. Zaostrzone restrykcje zostaną wprowadzone na dwa tygodnie – do 9 kwietnia.


Źródło: KPRM
Źródło: KPRM

Przedstawiciele rządu publicznie zapowiadali zaostrzenie obowiązujących obostrzeń już od kilku dni. Jest to związane z trudną sytuacją epidemiczną i kolejnymi dziennymi rekordami zakażeń koronawirusem. Według Ministerstwa Zdrowia w czwartek (25.03) wykryto aż 34 tys. nowych przypadków zakażeń. Poprzedni rekord został odnotowany dzień wcześniej, kiedy to podano dane o 29 tys. zakażeń. Stale zwiększa się także liczba osób przebywających w szpitalach z powodu koronawirusa (wg najnowszych danych – ponad 27 tys.) oraz liczba chorych, którzy wymagają terapii respiratorowej (ponad 2,5 tys. osób). Według danych Ministerstwa Zdrowia do tej pory udało się zaszczepić ponad 5 mln Polaków.


„Polska znajduje się dzisiaj w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór III fali jest bardzo silny. Zbliżamy się do granicy wydolności służby zdrowia. Jesteśmy krok od granicy, za którą nie będziemy mogli leczyć właściwie pacjentów. Zrobimy wszystko, aby do tego nie dopuścić” – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że wszystkie obowiązujące do tej pory obostrzenia zostają podtrzymane na terenie całego kraju, a ponadto konieczne jest wprowadzenie kolejnych restrykcji. Od soboty zamknięte zostaną m.in. przedszkola, żłobki, salony fryzjerskie czy sklepy budowlane.


Obostrzenia obowiązujące od 27 marca:

– Przedszkola i żłobki zostaną zamknięte dla wszystkich z wyjątkiem dzieci służb medycznych i mundurowych

– Zamknięte zostaną salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne

– Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych zostaną zamknięte. Hurtownie i składy budowlane będą dostępne, zakaz dotyczy tylko sprzedaży detalicznej.

– W kościołach i placówkach handlowych pow. 100 m kw. będzie obowiązywał limit jednej osoby na 20 m kw. zamiast dotychczasowych 15 m kw.

– Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do uprawiania sportu zawodowego


Zaostrzone obostrzenia mają obowiązywać dwa tygodnie, a więc do 9 kwietnia. Oznacza to, że nowe restrykcje obejmą także okres Świąt Wielkanocnych.


Źródło:

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-nowe-obostrzenia-w-polsce-lista-zmian-po-konferencji/xe2t7jp

Comments


bottom of page