top of page
Baner Teraz Wilanów.gif

Podstawówka w Wilanowie doceniona w prestiżowym konkursie architektonicznym

Szkoła podstawowa nr 400 w Miasteczku Wilanów zdecydowanie ma powody do dumy. W 7. edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy placówka ta zdobyła aż trzy nagrody, w tym tę najbardziej prestiżową.


Źródło: materiały UM. Warszawa

Szkołę podstawową nr 400, mieszczącą się w pobliżu skrzyżowania al. Rzeczpospolitej i ul. Oś Królewska, kojarzy zapewne zdecydowana większość mieszkańców Miasteczka Wilanów. Budynek ten, razem z towarzyszącą mu przestronną halą sportową, już z daleka przyciąga wzrok i zachęca do odwiedzenia. Imponują także zastosowane rozwiązania architektoniczne, za które odpowiada pracownia Piotra Bujnowskiego (która na swoim koncie ma także m.in. stworzenie wielofunkcyjnego kompleksu przy ul. Radosnej w Wilanowie). Na stosunkowo niewielkiej działce, o podmokłym terenie, udało się zmieścić podstawówkę, halę sportową, boisko, a także parking dla nauczycieli. Świetnym pomysłem okazało się przede wszystkim umieszczenie boiska na stropie garażu, co pozwoliło zaoszczędzić zarówno miejsce, jak i pieniądze (inwestycja kosztowała prawie 60 mln zł).


Trzeba przyznać, że już z zewnątrz łatwo zauważyć, że szkoła została zbudowana w konkretnym stylu – elewacja jest wyłożona ręcznie robiony cegłami, hala sportowa została obłożona ciemnym drewnem świerkowym (ponadto specjalne panele tłumią dźwięk z tego pomieszczenia), a garaż powstał z betonu, barwionego na ceglasty kolor. Jak możemy przeczytać w opisie placówki, architektura szkoły jest prosta oraz minimalistyczna, ale przy zachowaniu przemyślanego układu. Ideę projektu najlepiej opisali sami jego autorzy: „zielony dziedziniec z placem zabaw i przestrzeniami rekreacyjnymi takimi jak boiska, ogródki warzywne dla uczniów, strefy i pokoje relaksu czy zielony amfiteatr, sprzyjają rozwojowi fizycznemu i psychicznemu”.


Dlatego też decyzja o nagrodzeniu wilanowskiej szkoły w aż trzech kategoriach wydaje się jak najbardziej zrozumiała. Przede wszystkim placówka ta otrzymała najbardziej prestiżową, główną nagrodę w całym konkursie, czyli Grand Prix. Poza tym podstawówce z Wilanowa przyznano nagrodę w kategorii architektury użyteczności publicznej oraz za rozwiązania proekologiczne. Swoich zachwytów nie ukrywała Marlena Happach, szefowa miejskiego biura architektury: „szkoła jest przyjazna dla klimatu, społeczności szkolnej i lokalnej. To niesamowite połączenie”. Architekci podstawówki mają więc zdecydowanie powody do świętowania.


Wśród pozostałych triumfatorów znalazły się: Elektrownia Powiśle (architektura komercyjna), kamienica wielopokoleniowa przy ul. Stalowej 29 (architektura mieszkaniowa), Zespół Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 przy ul. Rakowieckiej 21 (nowe życie budynków), Pawilon edukacyjny Kamień na Golędzinowie (projektowanie przestrzeni publicznej), przebudowa i nadbudowa oficyny Przytułku św. Franciszka Salezego przy ul. Solec 36a (nagroda za rozwiązania zapewniające dostępność, szczególnie osobom o ograniczonej mobilności lub percepcji), adaptacja na apartamentowiec dwóch zabytkowych kamienic przy ul. Foksal 13/15 (nagroda mieszkańców) oraz książka „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949", autorstwa Grzegorza Piątka (wydarzenie architektoniczne). Serdecznie gratulujemy!


Źródło:

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,27125979,drugiej-takiej-szkoly-nie-ma-w-warszawie-wygrala-tegoroczna.html?fbclid=IwAR0nWfGPNtlq3XzJGO65W0fmhh_ip5AR_RiHcp2fOzZGv3qDBLIwaJ1bNG8

1-1.tif
bottom of page