top of page
1100x175.png

Podsumowanie pierwszego tygodnia szczepień seniorów przeciw COVID-19

Zgodnie z wytycznymi rządowymi od 25 stycznia ruszyły szczepienia osób powyżej 80 r.ż. W Warszawie mieszka ponad 100 tys. seniorów 80+. Tymczasem od początku tygodnia miejskie punkty szczepień otrzymały dla tej grupy niecałe 3 tys. szczepionek.Nadal trwają szczepienia medyków – do punktów szczepień uruchomionych przez miasto zgłosiło się blisko 26 tys. osób z priorytetowego etapu 0. Do tej pory z tej grupy zaszczepiliśmy I dawką ponad 13 tys. osób, czyli połowę uprawnionych. Rozpoczęliśmy również podawanie II dawki szczepionki – dotychczas otrzymało ją ponad 2,1 tys. medyków.


Wstrzymane szczepienia medyków, brakuje dawek dla seniorów

Jak podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, decyzją Ministra Zdrowia na przyszły tydzień wstrzymano dostawę szczepionek dla personelu medycznego z priorytetowej grupy „zero”. – Rząd uruchomił zapisy dla seniorów 70+, mimo że władze centralne wiedziały, że nie było już wtedy dostaw szczepionek. Osoby starsze, do których rząd apelował o zaszczepienie się, tłumnie stawiły się pod punktami szczepień, godzinami czekały na połączenie telefoniczne z rządową infolinią. Nie wszyscy seniorzy są biegli w obsłudze komputera i rejestracji online na internetowym portalu pacjenta. Ostatecznie tylko nielicznym osobom w wieku 70+ udało się zarejestrować – mówi prezydent Trzaskowski.


Limity szczepionek przeciw COVID-19

Zgodnie z wytycznymi rządowymi, obecnie punkty szczepień uruchomione w Warszawie mogą zaszczepić maksymalnie 30 osób w tygodniu. Limitu szczepionek nie ma w Szpitalu Południowym i dzięki temu placówka zaszczepi do końca tego tygodnia blisko 1,7 tys. seniorów. Rafał Trzaskowski: – W tym punkcie szczepień mamy aktualnie zarejestrowanych prawie 4 tys. osób i na ten moment nie ma możliwości rejestracji kolejnych chętnych. Czekamy na informację czy po zaszczepieniu już zarejestrowanych osób będziemy mogli rejestrować kolejnych mieszkańców. Apelujemy też do rządu o dostosowanie liczby szczepionek do potrzeb w danej gminie. Warszawa ma ponad 260 tys. seniorów powyżej 70 r.ż. Czy ktoś z rządu policzył w ogóle, ile będą trwały szczepienia przy tak małej liczbie szczepionek? Obserwując działania polskiego rządu, który odpowiada za szczepienia przeciw koronawirusowi, widzę chaos. Chaos informacyjny, chaos prawny, chaos organizacyjny, którego konsekwencje dotykają miliony Polaków czekających w kolejce na szczepienia.

Jak podkreśla prezydent Warszawy, jednym z postulatów samorządowców dotyczących Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 (NPS) jest m.in. bieżąca weryfikacja danych zamieszczanych na rządowej stronie o punktach szczepień i informacji udzielanych na infolinii NFZ pod numerem 989. – Dowiadywaliśmy się, że mieszkańcy Warszawy rejestrowani byli do nieistniejących punktów szczepień, osoba z I grupą inwalidzką została wysłana na szczepienie do Radomia, a seniorzy powyżej 70 r.ż. do Siedlec czy Ostrołęki – opisuje Rafał Trzaskowski. – Czekamy na szczegółowe wytyczne dotyczące realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, bo to nas, samorządowców, mieszkańcy pytają o konkrety, których rząd nie jest w stanie nadal podać. Chcemy też wiedzieć jak rząd wytłumaczy się z 15 mln szczepionek, których nie zamówił? – dodaje prezydent Warszawy.


Szczepienia w domach pacjentów

Równie ważną kwestią jest organizacja w punktach szczepień zespołów wyjazdowych, które szczepią pacjentów w domu. Dotyczy to osób starszych, przewlekle chorych, z niepełnosprawnościami. Wiceprezydent Kaznowska informuje, że z ponad 40 punktów szczepień, które uruchomiliśmy w miejskich placówkach, blisko połowa posiada zespoły wyjazdowe. – To zdecydowanie za mało na całą Warszawę. Nie będziemy w stanie tylko mobilnymi zespołami miejskimi zaszczepić w domach wszystkich przewlekle chorych, starszych mieszkańców i osób z niepełnosprawnościami – podkreśla wiceprezydent Kaznowska i dodaje: - Chaos w systemie szczepień stawia naszych mieszkańców w coraz trudniejszej sytuacji. Powstańcy warszawscy, kombatanci, niemal stuletni mieszkańcy, którzy nie są w stanie wyjść z domu nie mogą znaleźć zespołu mobilnego, który mógłby ich zaszczepić w domu. Osoby po wylewach, z ciężkimi chorobami, sparaliżowani oczekują pomocy, a ich rodziny, wolontariusze, pracownicy instytucji dzwonią na wszystkie możliwe telefony, poszukując kontaktu do zespołu mobilnego.

Zaszczepienie jednego pacjenta w domu trwa ok. 2 godz., wliczając w to dojazd, wywiad i kwalifikację do szczepienia oraz 15-30 min obserwacji po szczepieniu. Jak informuje wiceprezydent Kaznowska, w Warszawie obecnie blisko 1 tys. seniorów poprosiło o taką usługę. Na szczepienia w domu czekają m.in. powstańcy warszawscy, dla których zamówiono już 160 wyjazdów mobilnych zespołów szczepień. – Infolinia rządowa zapisuje osoby na szczepienia w miejscach, w których nie ma zespołów mobilnych. Sytuacja jest kuriozalna. Jak można przygotować system i uruchomić zapisy bez wiedzy na temat skali oczekiwań? W Warszawie jest ponad 260 punktów szczepień. Ponad 40 z nich zorganizowało miasto. Od kilku dni domagamy się od ministra Dworczyka - pełnomocnika rządu ds. szczepień przeciw COVID-19, przekazania listy miejsc z wykazem, które z pozostałych - w większości niepublicznych punktów szczepień - mają zespoły mobilne. Rząd musi znaleźć pilne rozwiązanie tego palącego problemu - ono już dawno powinno być gotowe. Mówimy wszak o grupie, która najbardziej potrzebuje opieki – mówi Renata Kaznowska.


fot. R. Motyl

Prezydent Trzaskowski podsumowuje 1. tydzień szczepień seniorow 80 +


Proces szczepień okiem ekspertów

Jak podkreśla dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do walki z COVID-19, w realizacji NPS widać trzy podstawowe problemy: – To przede wszystkim bardzo nikły udział lekarzy POZ w szczepieniach przeciw COVID-19. Mamy zaledwie 2,5 tys. przychodni POZ na 20 tys. istniejących, które włączyły się do szczepień. To niecałe 15 proc. podmiotów, ponieważ kryteria dla punktów szczepień były bardzo wyśrubowane. Z medycznego punktu widzenia to fatalne, ponieważ pacjenci nie zgłaszają się do „swoich” przychodni, które znają historię leczenia pacjenta, jego schorzenia. A przecież mówimy o seniorach 80+. Ponadto model, w którym to schorowani, starsi pacjenci muszą przychodzić do punktu szczepień, jest w pewien sposób niehumanitarny. Powinniśmy docierać do tych osób i szczepić je w domach.

Dr Grzesiowski zwraca uwagę na postulat środowiska medycznego, aby mobilne zespoły szczepień utworzyć przy szpitalach. Ekspert podkreśla również, że w związku z kolejnymi planowanymi zwiększonymi dostawami liczby szczepionek do Polski, powinno powstać więcej magazynów lokalnych dystrybucji szczepionek, które zapewnią płynność dostaw – obecnie funkcjonuje jeden centralny punkt, skąd wysyłane są dostawy do całej Polski. – Podstawą Narodowego Punktu Szczepień przeciw COVID-19 powinny być duże punkty szczepień, dostępne dla wielu mieszkańców, którzy - bez zapisywania w POZ czy na rządowej infolinii - mogą dotrzeć do punktu i się zaszczepić – dodaje dr Grzesiowski.


Transport dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami do punktu szczepień

Warszawa zapewnia transport dla osób 70+, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N albo I grupie z wyżej wymienionymi schorzeniami (kod R lub N). Od 25 stycznia działa specjalny numer telefonu (22) 333-44-33, pod którym z trzydniowym wyprzedzeniem na hasło: „Wawa Taxi bez barier – szczepienia przeciwko COVID-19” można zgłosić zapotrzebowanie na transport do punktu szczepień.

We wszystkich dzielnicach miasta działają również dzielnicowe zespoły „Warszawa Wspiera” dla seniorów 70+, którzy mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu z miejsca zamieszkania do najbliższego punktu szczepień. Zespoły „Warszawa Wspiera” pomagają i informują o najważniejszych zasadach dotyczących szczepień i punktów szczepień. Osoby niesamodzielne, niezamożne i samotne mogą skontaktować się w sprawie transportu z dzielnicowym zespołem „Warszawa Wspiera”. Pracownik dzielnicowego zespołu wsparcia zweryfikuje możliwości udzielenia pomocy w tym zakresie m.in. poprzez współpracę z OPS i przekaże zlecenie np. straży pożarnej.


Warszawa wspiera powstańców

Warszawa przygotowała specjalne wsparcie dla powstańców warszawskich podczas szczepień przeciwko COVID-19. Decyzją prezydenta Rafała Trzaskowskiego każdy powstaniec otrzyma specjalną opiekę - pomoc wolontariusza i bezpłatny transport do miejskiego punktu szczepień. Natomiast do osób, które nie będą mogły samodzielnie udać się do wskazanej placówki, przyjedzie zespół medyczny, który wykona szczepienie w domu. Uruchomiliśmy specjalny numer telefonu 726-290-189, pod którym można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące pomocy przygotowanej przez miasto.


Bezpłatny miejski autobus do punktu szczepień na stadionie PGE Narodowym

Aby pomóc starszym mieszkańcom w dotarciu do jednego z największych punktów szczepień w Warszawie na stadionie PGE Narodowym, uruchomiliśmy również bezpłatną linię autobusową 902 o nazwie „Kurs na szczepienie”. Trasa miejskiego autobusu łączy stacje metra z punktem szczepień i punktem rejestracji. Autobus kursuje od 28 stycznia we wszystkie dni tygodnia co 20 minut.

źródło: www.um.warszawa.pl


Yorumlar


bottom of page