top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Powrót Veturilo w nowej odsłonie!

Zaktualizowano: 18 lut 2023


Fot. A. Księżopolska

Trwa montaż 3 tysięcy stojaków rowerowych w 300 lokalizacjach na terenie Warszawy. W następnym etapie stojaki będą jeszcze wyraźnie oznakowywane, aby nie było żadnych wątpliwości co do ich podstawowego przeznaczenia. Póki co ich znakiem rozpoznawczym jest tymczasowa biało-czerwona taśma.


Liczba stojaków równa jest wyjściowej liczbie nowych rowerów #Veturilo. Każda dodatkowa publiczna stacja, która się ew. później pojawi, oznaczać będzie również kolejny nowy parking rowerowy. Mówiąc wprost – odpowiednio oznakowany parking rowerowy będzie teraz tym czym kiedyś była stacja wyposażona w charakterystyczne elektrozamki.


Stojaki montuje operator systemu, firma Nextbike Polska. Po zakończeniu tego procesu staną się własnością miasta, czyli zostaną z nami już na stałe. Jest to coś trwałego co jednorazowo kupujemy razem z usługą prowadzenia roweru publicznego aż do 2028 r.


Każdy stojak rowerowy mieści jednak przecież 2 jednoślady. Na start realnych miejsc postojowych będzie więc aż 6 tysięcy. Pamiętajcie też, że nowych rowerów miejskich nie trzeba będzie przypinać bezpośrednio do wbetonowanej w ziemię rury, ponieważ zamek wbudowany jest w tylne koło.


Dlatego planujemy, żeby przy stojakach Veturilo dopuszczone było również parkowanie innych rowerów oraz e-hulajnóg elektrycznych. Będą to więc swoiste "huby mobilności" skupiające różnych użytkowników i usługi. To także kolejny ważny krok w porządkowaniu przestrzeni miasta pod kątem parkowania urządzeń z kręgu tzw. mikromobilności.


Na miejskiej mapie rowerowej mamy w tej chwili zinwentaryzowanych blisko 29 tys. stojaków publicznych i prywatnych. Czyli teraz wykonamy błyskawiczny skok o ponad 10% całej bazy miejsc postojowych – 3 tysiące stojaków to np. mniej więcej tyle ile jest ich łącznie na terenie całej Woli lub Ursynowa. Nigdy również w ciągu jednego roku nie ustawiono w Warszawie aż tyle stojaków.


"Veturilo 3.0" startuje 1 marca.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


1-1.tif
bottom of page