top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Poznaliśmy wyniki głosowania na budżet obywatelski 2022

Głosowanie na projekty zgłoszone do 8. edycji budżetu obywatelskiego oficjalnie zostało zakończone. Dzięki w temu w przyszłym roku w Wilanowie zostanie zrealizowanych 12 nowych pomysłów. Większość jest związana z zielenią i ekologią.


Źródło: Dzielnica Wilanów


Budżet obywatelski już od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Warszawiaków. Dzięki niemu mieszkańcy sami mogą zdecydować, które projekty zostaną zrealizowane w stolicy. Głosować można zarówno na pomysły dzielnicowe, jak i obejmujące swoją koncepcją całe miasto, niezależnie od ich kosztów. W wyborze może uczestniczyć każdy mieszkaniec Warszawy. Nie trzeba być ani zameldowanym w stolicy, ani osobą pełnoletnią.


Tegoroczne, właśnie zakończone, głosowanie dotyczyło projektów, które władze Warszawy zrealizują w przyszłym roku. W 8. edycji do wydania na pomysły mieszkańców i mieszkanek Warszawy przeznaczone są aż 94 mln zł. Do głosowania dopuszczonych było 1429 projektów (129 ogólnomiejskich i 1,3 tys. dzielnicowych). W samym głosowaniu udział wzięło ponad 93 tys. warszawiaków i warszawianek. Co ciekawe, prawie 25 tys. osób oddało głos ostatniego dnia, kiedy mieli taką możliwość, czyli 30 czerwca.


Co dzięki 8. edycji budżetu obywatelskiego powstanie w Wilanowie? Mieszkańcy mogli głosować na 25 projektów dzielnicowych i wiele ogólnomiejskich. Jeśli chodzi o te pierwsze, to zwycięzców jest dwunastu.


Lista projektów, które powstaną w Wilanowie w 2022 roku:


1. Dodatkowe drzewa na zieleńcach wilanowskich

2. Choinki w walce ze smogiem - nasadzenia drzew iglastych w Miasteczku Wilanów

3. Zadrzewianie zielonego Wilanowa

4. Bezpieczny pieszy - doświetlenie przejść dla pieszych w Miasteczku Wilanów, na Zawadach i w Powsinie

5. Uzupełnienie sieci ścieżek spacerowych w Wilanowie (oraz dojście dzieci do szkoły nr 400)

6. Oświetlenie przejścia dla pieszych i przejścia pieszo-rowerowego przy skrzyżowaniu Klimczaka-Przyczółkowa

7. Czysta droga do parku w Powsinie - kosze

8. Zielona Dolina

9. Zakup zbiorów bibliotecznych do Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wilanów

10. Stojaki na rowery

11. Kosze na plastikowe nakrętki w Wilanowie

12. Pamiętajmy o historii Wilanowa - tablica na temat historii osadnictwa olenderskiego przy cmentarzu na Kępie Zawadowskiej


Nie trudno więc zauważyć, że mieszkańcy wybrali przede wszystkim pomysły związane z zielenią i ekologią. Podobnie było także w innych dzielnicach oraz w przypadku projektów ogólnomiejskich. "Gratuluję wszystkim zwycięzcom. Budżet obywatelski to przede wszystkim narzędzie, która daje mieszkańcom możliwość bezpośredniego wpływania na to, jak będzie się zmieniała nasza dzielnica i całe miasto. Dziękuję wilanowiankom i wilanowianom za każdy oddany głos. Również w tym roku pokazaliśmy, że jesteśmy dzielnicą aktywną i zaangażowaną w sprawy lokalne" - skomentował wyniki tegorocznego głosowania na budżet obywatelski Ludwik Rakowski, burmistrz Wilanowa.


Źródło: https://wilanow.pl/6347-wyniki-glosowania-w-budzecie-obywatelskim-2022?fbclid=IwAR1g2ahMua1OPSclbp8-fA51VvviSA8uXdPxmLNCN-oqrmOzxKAZO7LwMpc

留言


1-1.tif
bottom of page