top of page
Baner Teraz Wilanów.gif

Przetarg na Veturilo rozstrzygnięty

Po ponad dekadzie funkcjonowania warszawskich wypożyczalni rowerowych system Veturilo przejdzie poważne zmiany. Rozstrzygnięto już przetarg w tej sprawie na lata 2023-2028.


Źródło: UM Warszawa

Jak informuje stołeczny ratusz, do ogłoszonego w połowie maja przetargu zgłosiła się jedna firma – Nextbike GZM. Firma ta zadeklarowała, że zepsute jednoślady chce naprawiać w ciągu 12 godzin od momentu pojawienia się ich na liście zgłoszeń, a usuwać usterki w ramach podstawowych przeglądów okresowych planuje co 30 dni. Ponadto 10 proc. nowej rowerowej floty mają stanowić elektryki, które znacząco ułatwiają poruszanie się pod górę oraz sprawdzą się na dłuższych dystansach. Zorganizowanie systemu od nowa i sześcioletnie utrzymanie będzie kosztować w sumie 104,9 mln zł brutto.


Planowane zmiany w systemie warszawskich rowerów miejskich opisywaliśmy już jaki czas temu, ale warto przypomnieć te najważniejsze. Przede wszystkim zdecydowano o zupełnie nowej konstrukcji stacji, rezygnując z dotychczasowych stojaków z elektrozamkiem. "Każdy z punktów wypożyczeń będzie składać się ze zwykłych stojaków o kształcie tzw. „odwróconego U”, które pozwalają na stabilne oparcie ramy roweru. Stojaków będzie tyle, ile rowerów, czyli minimum 3000. Wszystkie te konstrukcje będą własnością miasta" - czytamy w komunikacie.


Co więcej, każdy rower będzie posiadał unieruchamiającą go blokadę na koło oraz odbiornik GPS. Stacje również będą wyposażone w GPS, co pozwoli określić „obszar stacji”, w którym należy zwrócić rower. Wiąże się z tym kolejna nowość - możliwość zwrotu roweru poza stacjami. Za dodatkową opłatą osoby korzystające z systemu będą mogły to zrobić w dowolnym miejscu, przy poszanowaniu przepisów ruchu drogowego.


Pożegnamy także terminale komputerowe na stacjach wypożyczeń. Jak tłumaczy ratusz, takie urządzenia są drogie w eksploatacji, a w praktyce przydatne tylko dla niewielkiej części użytkowników, ponieważ już od lat ponad 90 proc. wszystkich wypożyczeń odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej. Żeby system działała sprawniej, wielojęzyczna aplikacja i strona internetowa Veturilo zostaną zaprojektowane od podstaw zgodnie z najnowszymi trendami.


Jak czytamy, nowe Veturilo ma liczyć w wersji maksymalnej do 5500 rowerów. Rdzeń systemu będzie stanowiło 3000 pojazdów przypisanych do 300 stacji na terenie całej Warszawy, a dokupienie do 2500 rowerów będzie możliwe w ramach „stacji dzielnicowych” (wypożyczalne finansowane bezpośrednio przez urzędy dzielnic) lub w wyniku decyzji miasta. Ciekawą zmianą są również stacje tymczasowe. Będą ustawiane maksymalnie na 48 godzin przy okazji wydarzeń sportowych lub kulturalnych.


Na ten moment cennik nowego systemu warszawskich rowerów miejskich nie jest jeszcze znany, ale należy spodziewać się zmian, a prawdopodobnie po prostu podwyżek. Wiadomo jednak, ze konkretne grupy (m.in. medycy, studenci czy seniorzy) będą mogli liczyć na zniżki. Korzystniejszą ofertę otrzymają także osoby rozliczające PIT w Warszawie.


Źródło:

https://um.warszawa.pl/-/veturilo-2023-2028-przetarg-rozstrzygniety

Comments


1-1.tif