top of page

Raport o uchodźcach w Warszawie

Stołeczny ratusz informuje o przeprowadzonym raporcie, który ma odpowiadać na takie pytania jak: ilu obywateli Ukrainy przejechało przez Warszawę od początku wojny, ilu przebywa w niej obecnie, jak wygląda pomoc miasta wobec tych osób i jakie wyzwania stoją przed Warszawą w najbliższym czasie.


Źródło: UM Warszawa

Jak się okazuje, od 24 lutego do 31 maja, czyli w okresie, który obejmuje raport, przez stolicę przejechało 800 tys. uchodźców. To około 40 proc. całej populacji Warszawy. Co ważne, w szczytowym momencie w mieście zatrzymało się około 300 tys. osób z Ukrainy.


"Trzy miesiące temu zaczęła się wojna i od samego początku Warszawa pomagała, jak mogła naszym sąsiadom z Ukrainy. Niepokoi mnie jedno – słyszę, że ten kryzys powoli się kończy. My mamy zupełnie inne wrażenie, że w pewnym sensie się dopiero zaczyna, dlatego że konieczne są działania długofalowe i długoterminowe" - mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.


Ratusz przekonuje z kolei, że obecna pomoc ze strony miasta obejmuje wszystkie ważne aspekty życia: integrację społeczną, edukację, kulturę oraz pomoc w wejściu na rynek pracy. "Dzisiaj myślimy o przyszłości, o programach integracyjnych, które mają naszych gości zintegrować z życiem społecznym w Warszawie w taki sposób, żeby całe rodziny były jak najbardziej samodzielne i mogły swobodnie korzystać ze wszystkich usług miejskich" - dodaje Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy.


Obecnie uchodźcy z Ukrainy stanowią około 10 proc. populacji stolicy. Pojawia się pytanie, jak w tej sytuacji utrzymać jakość usług, takich jak edukacja, transport publiczny czy bezpieczeństwo, na odpowiednim poziomie. Chociażby infrastruktura szkolna jest obecnie w Warszawie na granicy swoich możliwości.


"Nadal brakuje niezbędnych systemowych rozwiązań. Jeśli dzisiaj nie uda nam się włączyć ukraińskiego społeczeństwa do życia w naszym mieście, pewne procesy będą nieodwracalne. To, co możemy robić na poziomie samorządowym, już realizujemy – na bardzo wielu płaszczyznach. Ale potrzebne są rozwiązania systemowe" – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.


Źródło:

https://um.warszawa.pl/-/pomoc-uchodzcom-raport-po-trzech-miesiacach-kryzysu


Comments


bottom of page