top of page

Regularne kontrole czystościKontrolerzy z warszawskiego Zarządu Oczyszczania Miasta od początku obecnego roku odnotowali już ponad 4,6 tys. interwencji. Ich praca polega na patrolowaniu stołecznych ulic i sprawdzaniu, czy zarządcy terenów wywiązują się z obowiązku utrzymywania czystości. W razie wykrycia nieprawidłowości patrol interweniuje i dyscyplinuje zarządcę, który nie wywiązuje się z obowiązku sprzątania. Jeśli po pewnym czasie okaże się, że stan czystości w danym miejscu nadal pozostawia wiele do życzenia, to straż miejska może wystawić takiemu zarządcy mandat, a nawet skierować sprawę do sądu.


"Ponad 500 km2 powierzchni, jaką zajmuje Warszawa, to różnorodne tereny mające wielu właścicieli i administratorów. Kontrole Zarządu Oczyszczania Miasta mają na celu zmobilizować ich do podnoszenia standardów utrzymania czystości w stolicy" - tłumaczy Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta. I dodaje: "porządek to nie tylko estetyka i wizerunek, ale także bezpieczeństwo oraz zdrowie i komfort życia mieszkańców. Ważne jest więc odpowiedzialne i kompleksowe podejście wszystkich zarządców do czystości miasta".


Najwięcej z ponad 4,6 tys. wykrytych w tym roku przez ZOM nieprawidłowości, bo ponad 1000, to zaniedbania w zakresie sprzątania chodników, wewnętrznych ulic czy parkingów. Na drugim miejscu znajdują się, ponad 500 interwencji, podrzucone śmieci, w tym meble, opony, sprzęt AGD, worki z gruzem czy odpady po remoncie.


Kontrolerzy starają się również zwracać uwagę na elementy w przestrzeni publicznej, które są zagrożeniem dla bezpieczeństwa mieszkańców. Odnotowują więc przypadki uszkodzonych ławek i barierek, zapadniętych studzienek, zasłoniętych znaków drogowych czy popękanych szyb w wiatach przystanków i zgłaszają konieczność naprawy. Także sami mieszkańcy Warszawy mogą całodobowo zgłaszać miejsca wymagające sprzątania, wadliwą infrastrukturę lub pseudograffiti do Miejskiego Centrum Kontaktu.


Źródło:

https://um.warszawa.pl/-/czystosc-pod-kontrola

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page