top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Rok temu wybuchła wojna. Wilanów pamięta!


24 lutego 2022 roku obudziliśmy się w zupełnie innej rzeczywistości. Tego dnia Rosja napadła na Ukrainę, tego dnia rozpoczął się dramat milionów ludzi. Pamiętamy sceny, które rozgrywały się na granicy, na dworcach, zbiórki z pomocą, przygotowywanie jedzenia, szukanie mieszkań, miejsc w szkołach... dramatyczne opowieści przybywających do Polski, zdjęcia pokazujące bestialstwo Rosjan, w tym zbrodnie dokonywane na cywilach. To słowa i obrazy, które na zawsze zostaną z nami.


W związku z atakiem Rosji na Ukrainę przybyło do nas wiele osób, niektóre potrzebowały tylko tymczasowego wsparcia, inne zostały na dłużej. Wspólnie mieszkańcy Wilanowa zorganizowali wiele akcji. Dzięki wolontariuszom funkcjonowały magazyny z odzieżą i potrzebnymi artykułami, była akcja sprzedaży owoców i warzyw z TIRa, który nie zdążył wjechać do Ukrainy, były zbiórki w szkołach i przedszkolach. Do Wilanowskich szkół uczęszcza obecnie niemal 400 dzieci z Ukrainy, czynimy co w naszej mocy, aby nasi sąsiedzi, czuli się u nas dobrze i bezpiecznie.


Według danych ONZ od 24 lutego 2022 do 2 stycznia 2023 liczba osób bezpośrednio poszkodowanych w wyniku ataku Rosji na Ukrainę wynosi 17 994, z czego 6919 to zamordowani a 11075 to ranni. Liczby te są znacznie wyższe, gdyż nie wszystkie dane docierają do Kijowa, a wiele masowych grobów nadal pozostaje nieodkrytych.


Tak było rok temu...

Zdjęcia: Amina Księżopolska, Arkadiusz Obszyński
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


1-1.tif
bottom of page