top of page

Rusza kolejna tura szczepień

Zgodnie z decyzją ministra zdrowia od 2 listopada można już szczepić się przeciw COVID-19 dawką przypominającą. Zaszczepić się może każda pełnoletnia osoba w dowolnym punkcie szczepień.

Źródło: um.warszawa.pl

O tzw. trzeciej dawce szczepień przeciw koronawirusowi, oficjalnie nazywanej dawką przypominającą, mówiło się już od dawna. Szczególnie ostatnio, kiedy liczba zakażeń ponownie wzrosła. Początkowo dawka przypominająca była dostępna jedynie dla pracowników służb medycznych, jednak teraz, od 2 listopada, zaszczepić się trzeci raz może już każda pełnoletnia osoba. Warunkiem jest wcześniejsze przyjęcie dwóch dawek lub jednodawkowej szczepionki. Ponadto pomiędzy drugą dawką, a przypominającą musi upłynąć przynajmniej 6 miesięcy.


"Od dziś wszyscy, którzy przyjęli szczepionkę co najmniej pół roku temu, mogą przyjąć dawkę przypominającą. Rząd w końcu dał nam taką możliwość. Warszawskie punkty szczepień są na to przygotowane i już czekają na chętnych na szczepienie trzecią dawką. Będziemy wszystkim mieszkańcom o tym przypominać, dlatego ruszamy z kolejną odsłoną akcji informacyjnej „Warszawa szczepi” – zapowiadał Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.


Co ważne, szczepionkę można przyjąć w każdym punkcie szczepień, bez względu na miejsce zamieszkania i miejsce wcześniejszego szczepienia oraz wybranego wtedy preparatu. Szczepienia dawką przypominającą będą prowadzone preparatami Pfizera lub Moderny.


"Liczba chorych na koronawirusa, którzy trafiają do miejskich szpitali gwałtownie rośnie, a blisko 70 proc. z nich to osoby niezaszczepione. Natomiast jeżeli chodzi o pacjentów w najcięższym stanie, podłączonych do respiratorów, nawet do 90 proc. z nich to osoby, które nie przyjęły szczepionki. Te dane jasno obrazują, że w przypadku zachorowania na COVID-19 szczepionka gigantycznie zwiększa szanse na przeżycie" – dodaje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.


Aktualne informacje o miejskich punktach szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć na stronie www.warszawaszczepi.pl.


Źródło:

https://um.warszawa.pl/-/ruszaja-szczepienia-dawka-przypominajacaComments


bottom of page