top of page

Ruszył przetarg na tramwaj do Wilanowa

W przyszłym roku ma rozpocząć się budowa linii tramwajowej, która połączy Wilanów z centrum Warszawy. Obecnie trwa przetarg na wybór wykonawcy.


Źródło: um.warszawa.pl

Warszawskie Tramwaje oficjalnie ogłosiły przetarg na budowę linii tramwajowej do Wilanowa. Pracownicy stołecznego ratusza nie ukrywają, że jest to najważniejsza inwestycja tramwajowa w Warszawie. Nowa trasa ma mieć 9 km długości.


Linia rozpocznie się na na ul. Puławskiej przy ul. Goworka. Następnie tramwaj przejedzie Spacerową, a potem prosto ulicami Belwederską i Sobieskiego w kierunku Miasteczka Wilanów. Trasa ma posiadać także dwie odnogi. Pierwsza z nich, o długości około 1 km, będzie biegła wzdłuż ulicy Gagarina aż do ulicy Czerniakowskiej. Jest to jednak oddzielny projekt, więc zapewne powstanie dopiero w ramach kolejnego etapu budowy. Druga odnoga, około 800 metrów, będzie zbudowana wzdłuż ulicy Świętego Bonifacego i poprowadzi aż do pętli autobusowej Stegny. Ale zapewne także powstanie dopiero w późniejszym terminie. "Główna trasa do Miasteczka Wilanów powstanie w ciągu alei Rzeczypospolitej, a końcowy terminal trasy znajdzie się w pobliżu skrzyżowania al. Rzeczypospolitej z ul. Branickiego" - informuje m. st. Warszawa. Na trasie ma powstać 31 przystanków, które będą wyposażone w elektroniczne tablice informacyjne z rozkładem jazdy.


Nowa trasa tramwajowa ma przede wszystkim pozwolić mieszkańcom Wilanowa zaoszczędzić czas. "Zbudujemy 8 km nowej trasy, dzięki której mieszkańcy dzielnicy dotrą do centrum w 30 minut – dziś podróż samochodem w godzinach szczytu trwa nawet 50 min. Zadbamy też o środowisko, tory obsadzimy trawą i rozchodnikiem. Wilanów będzie już trzynastą stołeczną dzielnicą, która zyska połączenie tramwajowe. Prace budowlane będą realizowane w latach 2022-2023" – mówi prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.


Termin na składanie ofert w przetargu upłynie 29 października. Łączny koszt inwestycji, razem z zakupem 50 nowych tramwajów niskopodłogowych i budową elektronicznych tablic na przystankach, ma wynieść 1 mld 190 mln zł, przy dofinansowaniu unijnym w wysokości 555 mln zł. Nowe torowisko do Wilanowa zostanie obsadzone rozchodnikiem, czyli rośliną, która charakteryzuje się zwiększoną odpornością na wyższe temperatury i nie wymaga podlewania.


Źródło:

https://um.warszawa.pl/-/ruszyl-przetarg-na-budowe-tramwaju-do-wilanowa

댓글


bottom of page