top of page
Baner Teraz Wilanów.gif

Stolica stawia na fotowoltaikę


Źródło: UM Warszawa

Władze Warszawy nieustannie dążą do wyznaczonego jakiś czas temu celu, czyli osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Dlatego zgodnie z założeniami już do 2030 r. wszystkie miejski budynki w Warszawie, o ile jest to możliwe w ich przypadku, mają zostać wyposażone w panele słoneczne. "Pozwoli to przede wszystkim zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych – do 2030 r. emisja CO2 w stolicy spadnie łącznie o niemal 87 tys. ton, czyli tyle ile pochłania niemal 20 tys. ha lasu. Dodatkową korzyścią dla miasta są oszczędności finansowe – w latach 2022-2030 dzięki panelom wyniosą one łącznie ponad 70 mln zł. Program pozwoli też zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Warszawy" - tłumaczy stołeczny ratusz.


Co więcej, Rada Warszawy zdecydowała o przyznaniu 60 mln zł na realizację programu fotowoltaicznego w latach 2022-2024. Zrealizowane w tym czasie inwestycje mają ponad dwukrotnie zwiększyć moc produkcyjną miasta w zakresie prądu.


W pierwszej kolejności nowe panele mają pojawić na dachach miejskich żłobków w Warszawie. Już teraz takie rozwiązanie funkcjonuje w kilku placówkach, a w innych pojawi się wkrótce. Według planów do końca 2023 r. z paneli słonecznych korzystać będą wszystkie miejskie żłobki w stolicy.


Panele fotowoltaiczne będą montowane także na dachach miejskich szkół, przychodni i szpitali, domów kultury, ośrodków pomocy społecznej, na parkingach P&R, zajezdniach autobusowych oraz w innych lokalizacjach, należących do miasta i miejskich jednostek. Według planu już latach 2022-2024 ma to oznaczać aż 200 lokalizacji. Montaż pierwszych paneli planowany jest jeszcze w tym roku.


"Do inwestowania w odnawialne źródła energii stolica zachęca też swoich mieszkańców. Tylko w latach 2017-2021 miasto udzieliło warszawiakom dotacji na montaż fotowoltaiki w wysokości ponad 50 mln zł, co pozwoliło na utworzenie instalacji o łącznej mocy 34,6 MW w ponad 4400 lokalizacjach" - uzupełnia warszawski ratusz i wylicza, że obecnie panele fotowoltaiczne funkcjonują już w ponad 140 miejskich budynkach.


Źródło:

https://um.warszawa.pl/-/jeszcze-wiecej-zielonej-energii-w-warszawie

Comments


1-1.tif