top of page
Baner Teraz Wilanów.gif

Stolica wsparła rowerzystów

Podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu władze Warszawy uruchomiły w mieście bezpłatny Mobilny Serwis Rowerowy. Z możliwości darmowego testu sprawności swojego pojazdu skorzystali także mieszkańcy Wilanowa.


Źródło: um.warszawa.pl

Tak zwany Tydzień Mobilności, czyli Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, trwał od 16 do 22 września. Jest to międzynarodowa inicjatywa, którą równe 20 lat temu zainaugurowała Komisja Europejska. Tematami tegorocznej, jubileuszowej edycji były bezpieczeństwo i zdrowie. Tradycyjnie całe wydarzenie zakończył tzw. Dzień Bez Samochodu, który co roku jest organizowany właśnie 22 września.


Ponownie w działania związane z Tygodniem Mobilności zaangażowały się także władze Warszawy. Przez siedem dni na mieszkańców stolicy czekał bezpłatny Mobilny Serwis Rowerowy. Jego pracownicy przeprowadzali badania techniczne pojazdów oraz wykrywali i usuwali ewentualne podstawowe zagrożenia, takie jak niesprawne hamulce lub przerzutki. Zakres świadczony usług obejmował m.in. kontrolę stopnia zużycia łańcucha, sprawdzanie i uzupełnianie ciśnienia w ogumieniu, kontrolę oraz smarowanie linek i pancerzy lub regulację wysokości siodełka i kierownicy i dokręcanie luzów. Serwisanci sprawdzali także rowery pod kątem obowiązkowego wyposażenia, a cykliści mogli otrzymać światła, dzwonek, naklejki odblaskowe czy broszury informacyjne o przepisach ruchu drogowego.


Każdego dnia podczas Tygodnia Mobilności stołeczny Mobilny Serwis Rowerowy przenosił się, zgodnie ze swoją nazwą, do innego miejsca w Warszawie. Wszystkie prace były przeprowadzane bezpłatnie, serwisanci nie prowadzili sprzedaży żadnych akcesoriów. Jeśli uznawali, że dany rower wymaga bardziej zaawansowanych prac, wykraczających poza możliwości mobilnego punktu, to informowali o tym właściciela. W dni powszednie serwis działał przez 10 godzin, a w weekend przez 6. Chętni mogli także zostawić swój rower w Mobilnym Serwisie Rowerowym i odebrać go po kilku godzinach, np. wracając z pracy, po kompletnym przeglądzie pojazdu. Mieszkańcy Wilanowa mogli bezpłatnie przetestować swoje rowery 17 września na Plaży Wilanów, obok skrzyżowania al. Wilanowskiej i ul. Przyczółkowej.


"Transport rowerowy jest jednym z filarów zrównoważonej mobilności jako wsparcie komunikacji zbiorowej i alternatywa dla samochodu. Mobilny Serwis Rowerowy stanowi symboliczne podziękowanie dla tych wszystkich, którzy regularnie, często w niepogodzie, dają dobry przykład i decydują się na podróż z wykorzystaniem pojazdów napędzanych nie benzyną, a siłą własnych mięśni" - zachęcali do udziału w wydarzeniu przedstawiciele władz Warszawy.


Źródło:

https://um.warszawa.pl/waw/rowery/-/tydzien-zrownowazonego-transportu-z-mobilny-serwisem-rowerowym?fbclid=IwAR1crnZ4YuX3zGoqkc8XvLsxs9NuaAs1wFkWKOWb1f1wDtZvPBK99BsQYxE


Comments


1-1.tif