top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Tańszy tramwaj do Wilanowa

Przetarg na budowę linii tramwajowej do Wilanowa został powtórzony. Zwycięzca pozostał ten sam, choć zmieniła się proponowana cena. Zarówno za całą inwestycję, jak i i jej pierwszy etap.


Źródło: UM Warszawa

Jak niedawno informowaliśmy, po decyzji Krajowej Izby Odwoławczej przetarg na budowę linii tramwajowej do Wilanowa musiał zostać powtórzony. Powodem było złożenie odwołania przez firmę ZUE, która dowiodła, że pierwotny zwycięzca licytacji, czyli Budimex, ma niewystarczająco doświadczony personel, więc powinien otrzymać mniej punktów (różnice między firmami były minimalne). Dla przypomnienia - podczas licytacji firma Budimex zeszła z ceną do 732 mln zł, w tym 492 mln zł za pierwszy etap trasy tramwaju, czyli od skrzyżowania ul. Puławskiej i Goworka, przez ul. Spacerową, Belwederską, Sobieskiego za skrzyżowanie z ul. św. Bonifacego na Stegnach. Kwota ta mieściła się w puli, jakie Tramwaje Warszawskie gotowe są przeznaczyć na tę inwestycję, czyli 498 mln zł.


W wyniku skutecznego odwołania przetarg został jednak powtórzony na początku marca. Zwycięzcą ponownie okazał się Budimex. Tym razem jednak firma złożyła jeszcze niższą ofertę - 685,424 mln zł za całość inwestycji, w tym 461 mln zł za pierwszy odcinek. Różnica za cała trasę tramwajową do Wilanowa, w porównaniu do wcześniejszego przetargu, wynosi więc niemalże 50 mln zł. Warto dodać, że różnice punktowe między firmami biorącymi udział w przetargu ponownie były niewielkie.


Pozostaje mieć nadzieję, że tym razem obejdzie się bez odwołań i ponawiania licytacji. Bowiem Tramwaje Warszawskie otrzymały dotację od Unii Europejskiej na budowę linii tramwajowej do Wilanowa. Pieniądze te trzeba jednak rozliczyć do końca 2023 r., a tymczasem wciąż jest daleko do chociażby początku prac. Co więcej, ze względów finansowych inwestycja ta prawdopodobnie i tak będzie budowana etami, a chociażby przybliżoną datę zakończenia trudno przewidzieć.


Źródło:

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,28210512,tramwaj-do-wilanowa-coraz-tanszy-po-powtorce-przetargu-budimex.html

Comments


1-1.tif
bottom of page