top of page

Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowychUczniowie klas ósmych szkół ponadpodstawowych mogą już składać wnioski o przyjęcie do warszawskich liceów, techników i branżowych szkół I stopnia. Rejestracja jest możliwa poprzez elektroniczny system rekrutacji. Co ważne, kandydaci mogą wskazać dowolną liczbę szkół prowadzonych przez władze Warszawy, a w nich dowolną liczbę oddziałów.


Aby ułatwić tę ważną dla młodych uczniów decyzję, stołeczne Biuro Edukacji przygotowało informator "Wybierz szkołę dla siebie", będący przewodnikiem po ofertach warszawskich szkół ponadpodstawowych. Znajdują się w nich opisy zawodów, wykaz szkół, mapy dzielnic czy wszelkie potrzebne informacje odnoście rekrutacji.


Warto także pamiętać, że do rekrutacji na rok szkolny 2022/2023 przystąpi tzw. półtora rocznika ósmoklasistów. To efekt reformy edukacji z 2014 r., kiedy do klas pierwszych szkół podstawowych poszły dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 r. oraz wszystkie z 2007 r. Dlatego władze Warszawy na najbliższy rok szkolny zwiększyły o około 10 tys. liczbę miejsc w stołecznych publicznych szkołach ponadpodstawowych. Oznacza to uruchomienie łącznie 965 oddziałów klas pierwszych. "Szacujemy, że w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, weźmie udział około 33 tys. kandydatów. Będą to zarówno uczniowie z miejskich publicznych szkół podstawowych, ale także m.in. ze szkół niepublicznych czy placówek spoza Warszawy" - przewiduje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.


Na wybór placówki i złożenie wniosku ósmoklasiści mają czas do 20 czerwca do godz. 15. Trzeba jednak pamiętać, że kandydaci ubiegający się o przyjęcie m.in. do oddziałów dwujęzycznych, międzynarodowych czy sportowych muszą złożyć wniosek we wcześniejszym terminie - do 30 maja. Należy to zrobić niezależnie od miejsca umieszczenia tych oddziałów na swojej liście preferencji.


Źródło:

https://um.warszawa.pl/-/rusza-rekrutacja-do-miejskich-szkol-ponadpodstawowych

Comments


bottom of page