top of page
Baner Teraz Wilanów.gif

Tunel POW na Ursynowie gotowy, ale wciąż niedostępny

Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, prace w tunelu na południowej obwodnicy Warszawy zostały zakończone. Drogowcy wciąż czekają jednak na pozwolenie na użytkowanie.


Źródło: GDDKiA Warszawa

Przypomnijmy, że tunel na ursynowskim odcinku POW, w stronę Miasteczka Wilanów, jest najdłuższym tunelem w Polsce i liczy 2335 m. Pierwotny termin oddania go do użytku minął w sierpniu zeszłego roku. Jednak przez pandemię terminy prac trzeba było kilkukrotnie przesuwać. Po drodze pojawiły się także inne problemy, jak kłopot z zasięgiem telefonicznym w tak długim tunelu czy montaż skomplikowanych systemów zabezpieczeń na wypadek pożaru.


Teraz jednak nareszcie GDDKiA poinformowała, że "wszystkie prace drogowe na tunelowym odcinku trasy S2 już się zakończyły". Obecnie trwają jeszcze testy i odbiory systemów bezpieczeństwa w tunelu. Drogowcy sprawdzają m.in. zasilanie podstawowe i awaryjne, systemy alarmowe (w tym komunikaty głosowe), odwodnienie, oświetlenie oraz wentylację. Dopiero wtedy urzędnicy będą mogli złożyć do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego wniosek o pozwolenie na użytkowanie obiektu. Według zapowiedzi ma to nastąpić w "najbliższych tygodniach". GDDKiA podtrzymuje także, że kierowcy będą mogli korzystać z tunelu jeszcze we wrześniu.


Pozwolenie na użytkowanie otrzymał już z kolei budynek, w którym mieścić się będzie Centrum Zarządzania Tunelem POW. Znajduje się on nieopodal wjazdu do tunelu, w pobliżu ulicy Płaskowickiej. Według planów w przyszłości w budynku tym działać będzie również Krajowe Centrum Zarządzania Ruchem.


Źródło:

https://warszawa.naszemiasto.pl/poludniowa-obwodnica-warszawy-centrum-zarzadzania-tunelem/ar/c1-8406407

Comments


1-1.tif