top of page
Baner Teraz Wilanów.gif

W obronie dzieci i wolnej szkoły

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego ruszyła także akcja społeczna "Wolna Szkoła". Organizatorzy sprzeciwiają się zmianom planowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.


Źródło: Facebook Miasto Stołeczne Warszawa

Celem kampanii "Wolna Szkoła" jest uświadomienie rodzicom, jakie zmiany planuje ministerstwo i co to będzie oznaczać dla przyszłości ich dzieci. Autorzy tłumaczą, że treści i materiały, z jakimi młodzież ma do czynienia w szkole znacząco wpływa na ich światopogląd i postrzeganie rzeczywistości. Organizatorzy wskazują także, że najlepszym przykładem na to, czym chce kierować się rząd podczas zmian w edukacji są słowa samego ministra MEN Przemysława Czarnka: "Kariera w pierwszej kolejności, a później może dziecko (...) To są konsekwencje tłumaczenia kobiecie, że nie musi robić tego, do czego została przez Boga powołana".


"Polska szkoła jest po roku trudnych doświadczeń związanych z nauką w okresie pandemii. Uczniowie, uczennice, nauczycielki i nauczyciele potrzebują wsparcia, nie indoktrynacji, zaufania nie kontroli, partnerskiej współpracy nie centralnych dyrektyw, sankcji i dyscyplinowania. Szkoła powinna tworzyć środowisko bezpieczne i przyjazne dla wszystkich dzieci. Wyposażać młodych ludzi w kompetencje niezbędne do funkcjonowania w zmieniającym się świecie, uczyć współdziałania, dawać szansę na równy start wszystkim - mówi Iga Kazimierczyk, jedna z inicjatorek kampanii "Wolna Szkoła". "Tymczasem, Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje zmiany, które zawrócą nas do czasów PRL: szkoły, w której rządzi strach, podejrzliwość i oportunizm, w której nie ma miejsca na niezależność i innowacje i inność" - tłumaczy.


Kampanię prowadzi kilkadziesiąt organizacji społecznych i grup obywatelskich działających na rzecz edukacji. Starają się stosować sprawdzone w edukacji szkolnej praktyki i przygotowywać młodzież do prawdziwych wyzwań współczesnego świata. "Uważamy, że obniżą poziom edukacji, doprowadzą do odejścia z zawodu nauczycielek i nauczycieli, negatywnie odbiją się na kondycji psychicznej uczniów i uczennic, zwiększą rozwarstwienie społeczne. Zatrzymanie tych zmian jest fundamentalnie ważne dla naszych dzieci i dla przyszłości demokracji i rozwoju naszego kraju" - piszą na stronie organizatorzy. Do kampanii ciągle dołączają kolejne osoby i organizacje, a symbolem protestu stała się czerwona ekierka.


Źródło: https://www.wolnaszkola.org/?fbclid=IwAR2KV8ernNRFryiuNUfU1fTPqUFiialG-C2i8Gd14Zm4jKGI7narzTJWID8


Comments


1-1.tif