top of page

W Warszawie nastanie ekologiczna światłość

W przyszłym roku wszystkie oprawy oświetleniowe na latarniach drogowych w Warszawie zostaną wymienione nowsze i zużywające mniej prądu, o nazwie SAVA.


Źródło: UM Warszawa

Ceny prądu nieustannie drożeją, co jest dotkliwe nie tylko dla mieszkańców, ale także dla budżetu miasta. Dlatego władze Warszawy zdecydowały, że w przyszłym roku wszystkie oprawy ulicznych lamp zostaną wymienione na nowsze - stare sodowe oprawy zostaną zastąpione przez energooszczędne LED-y od firmy LUG. A jest co wymieniać, bowiem nowych opraw będzie aż 38 414. Pierwsze z nich już zostały zamontowane na elewacji budynku Zarządu Dróg Miejskich.


Koszt całej operacji ma wynieść 32 mln zł. Kwota jednak dość szybko się zwróci, bowiem dzięki mniejszemu zużyciu prądu miasto zaoszczędzi aż 23 mln zł rocznie na oświetleniu ulic. "Robimy co możemy, żeby ochronić warszawiaków przed fatalną polityką rządu. Nie zostawimy ich w ciemności... Ta wymiana, to jest jeden ze sposobów. Latarnie, których oprawy wymieniamy, dziś zużywają ok. 50 GWh prądu rocznie. Za rok będzie to już niecałe 22 GWh, choć światło będzie wyraźniejsze, lepiej ukierunkowane, a same urządzenia prostsze w obsłudze" - mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.


Ilość energii zużywanej przez całe oświetlenie uliczne na terenie Warszawy spadnie o 35 proc. To jednak nie koniec zalet, bowiem dzięki ograniczeniu wydzielania szkodliwych substancji przez oprawy SAVA wydzielanie dwutlenku węgla spadnie o 30 tys. ton rocznie. Z kolei dzięki możliwości ustawienia kierunku strumienia światła latarnie nie będą świeciły po oknach.


Wymianie będą podlegać oprawy na ulicach kategorii powiatowej, wojewódzkiej i krajowej na terenie Warszawy, czyli tych zarządzanych przez ZDM. Wyjątkiem będą jedynie oprawy historyczne na wybranych kilkunastu ulicach. "Każdą wymianę poprzedzi wykonanie szczegółowego projektu oświetlenia, tj. dobór odpowiedniej mocy i optyki" - informują władze miasta.


Ze względu na szybkie tempo dostaw prace będą wykonywane na bieżąco. Średnio na warszawskich ulicach ma się pojawiać 750 nowych opraw lamp tygodniowo.


Źródło:

https://um.warszawa.pl/-/pierwsze-oprawy-sava-juz-swieca-w-warszawie

ความคิดเห็น


bottom of page