top of page

Ważne zmiany w przepisach drogowych – dotyczą zarówno pieszych, jak i kierowców

Od 1 czerwca obowiązują nas nowe przepisy ruchu drogowego. Najważniejsza zmiana dotyczy pierwszeństwa pieszych na przejściach, ale na pozostałe także warto zwrócić uwagę.


Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Zmiany w kodeksie drogowym dla wielu osób mogły być pewnym zaskoczeniem, bowiem nie były zbyt szumnie zapowiadane. Nie umniejsza to jednak ich roli i mocy prawnej. A zapoznać się z nimi zdecydowanie warto, ponieważ dotyczą właściwie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Przede wszystkim od 1 czerwca pierwszeństwo przed pojazdem ma pieszy, który dopiero wchodzi na pasy, a nie już się na nich znajduje (jak było do tej pory). Oczywiście przepis ten dotyczy przejść bez sygnalizacji świetlnej, ale takich nie brakuje nawet w samym centrum Warszawy. Dzięki temu kierowcy mają być bardziej wyczuleni na pieszych i zachowywać większą ostrożność w pobliżu pasów.


Jednak jest od tej reguły jeden, ale niezwykle ważny, wyjątek – przejścia przez torowiska tramwajowe. Na takich pasach to wciąż pieszy muszą przepuszczać tramwaje, z racji na ich masywność i drogę hamowania. A że nie każdy wie o tym wyjątku, to Zarząd Dróg Miejskich, wraz z Tramwajami Warszawskimi, rozpoczęły specjalną kampanię informacyjną, edukującą pieszych w tym zakresie. Polega ona na namalowaniu przed przejściami przez takie torowiska napisów oraz piktogramów, które ostrzegają pieszych przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Takie napisy pojawiły się przy ponad 100 przejściach w Warszawie, m.in. na pl. Zbawiciela. Co ważne, zostały one wykonane przy pomocy specjalnej farby, która zniknie po kilku tygodniach, a więc nie wpłynie negatywnie na estetykę miasta.


Piesi muszą liczyć się także z innymi, nowymi przepisami. Zgodnie z nowymi przepisami nie mogą oni korzystać z urządzeń elektrycznych podczas przechodzenia przez przejście. Zabronione jest więc patrzenie się w ekran telefonu czy tabletu, co a więc wszystko to, co sprawia, że pieszy nie obserwuje wyraźnie skrzyżowania, do którego się zbliża.


Kolejna zmiana dotyczy ograniczenia limitu prędkości w terenie zabudowanym. Dotychczas w godzinach nocnych limit ten wynosił 60 km/h. Teraz będzie taki sam przez całą dobę, czyli 50 km/h. zmiana to ma oczywiście zwiększyć bezpieczeństwo, szczególnie w ruchliwych rejonach miast.


Ostatnia z czterech nowych zmian dotyczy tzw. „jazdy na zderzaku”, czyli tuż za poprzedzającym autem. Od teraz będzie ona zakazana, a kierowca powinien zachować odległość od kolejnego samochodu równą co najmniej połowie prędkości pojazdu. Oznacza to, że poruszając się przykładowo 100 km/h musi utrzymywać się przynajmniej 50 metrów za kolejnym autem. Jest to przepis popularny także w wielu innych europejskich państwach.


Źródło:Comments


bottom of page