top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Warszawa inwestuje w samochody do kontrolowania płatnego parkowania

Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich pochwalił się, że już wkrótce do ich dyspozycji będą cztery nowe samochody do służące do e-kontroli płatnego parkowania w Warszawie.


Źródło: Zarząd Dróg Miejskich

Nowe, w pełni elektryczne, pojazdy mają pomóc uszczelnić warszawską strefę płatnego parkowania. Umowa obejmuje dostarczenie czterech samochodów, co oznacza, że stołecznym ZDM będzie miał ich łącznie siedem do dyspozycji. Mają przyczynić się także do zwiększenia rotacji aut w Warszawie, co ma ułatwić kierowcom znalezienie wolnego miejsca parkingowego.


"System e-kontroli funkcjonuje w Warszawie już ponad półtora roku. I spisuje się bardzo dobrze. Każdy z pojazdów wykonuje pracę porównywalną do 10 dwuosobowych pieszych patroli, co znacznie podnosi efektywność pobierania opłat" - informuje ZDM. W tym czasie pojazdy do e-kontroli skontrolowały 5 494 521 pojazdów, co przyczyniło się do wystawienia 252 485 kar za brak uiszczonej opłaty za parkowanie.


Jak działają samochody do kontrolowania płatnego parkowania? "Każdy z samochodów przeznaczonych do e-kontroli ma na dachu zamieszczone urządzenie z kamerami i czujnikami, które skanują tablice rejestracyjne aut w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego i wyłapują tych kierowców, którzy nie zapłacili za parkowanie. Kontrola jest wykonywana dwukrotnie w krótkim odstępie czasu, aby wyeliminować pomyłki lub pojazdy, których kierowcy właśnie idą do parkomatu" - tłumaczy ZDM. System wskazuje nie tylko numer rejestracyjny, ale też dokładne miejsca parkowania w strefie.


Nowe samochody mają dotrzeć do ZDM w ciągu 60 dni. Za ich dostarczenie odpowiada firma MCX Pro Sp. z o.o. Umowa zakłada także możliwość zamówienia jesienią kolejnych dwóch pojazdów. "Również jesienią planowane jest wyposażenie w system e-kontroli patroli pieszych, dzięki czemu kary dla niepłacących kierowców zamiast za wycieraczką, znajdą się w systemie elektronicznym. Informacja o przewinieniu i należnej do uiszczenia kwocie będzie wysyłana do kierowców pocztą" - uzupełnia ZDM.


Źródło:

https://zdm.waw.pl/aktualnosci/cztery-dodatkowe-samochody-do-e-kontroli/?fbclid=IwAR2z7cZGdLIXEwRon-3UsFuhPuK9QcVlg_d70r54GbneSaJuTIDLjA6aJgA

Comments


1-1.tif
bottom of page