top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Warszawa ponownie docenia kobiety – ruszył plebiscyt na Warszawiankę Roku 2021

Ruszył tegoroczny plebiscyt na Warszawiankę Roku. Niezmiennie celem jest docenienie kobiet, które swoją działalnością społeczną lub zawodową w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju i promowania Warszawy.


Źródło: Miasto Stołeczne Warszawa

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Warszawianki Roku jest hasło „nadzieja”. Co ważne, nagrodę tę może otrzymać każda kobieta. Wybór będzie zależał wyłącznie od głosów mieszkańców Warszawy oraz decyzji kapituły. „Pandemia COVID-19 wpłynęła na każdą dziedzinę naszego życia. Szczególną rolę w tym okresie odegrały kobiety. To one stanęły na pierwszej linii frontu walki z wirusem – w szpitalach, domach opieki, a także w życiu codziennym” – opowiada Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.


Tegoroczna edycja będzie podzielona na pięć etapów:

– od 31 maja do 30 czerwca – nadsyłanie zgłoszeń do plebiscytu;

– od 7 do 9 lipca – obrady kapituły;

– 20 września – ogłoszenie nominacji;

– 20 września – 22 października – głosowanie;

– 8 listopada – gala wręczenia nagród.


Głosowanie będzie prowadzone za pomocą strony internetowej (http://www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku/) oraz kart do głosowania, dostępnych na tej samej stronie internetowej lub w siedzibie organizatora plebiscytu. Tegoroczny motyw, związany z nadzieją, ma podkreślić to, co pozytywnego wyniknęło z pandemii, a więc właśnie nadzieję, którą dały wielu osobom w tym trudnym czasie warszawianki. „Motyw przewodni to pretekst do rozmowy o tym, kto i co daje dziś nadzieję warszawiakom” – dodaje Aldona Machnowska-Góra.


Kapituła będzie oceniać kandydatki według kilku kryteriów: działalność na rzecz promocji Warszawy, promowanie otwartości, tolerancji, równouprawnienia i wartości demokratycznych, działalność na rzecz społeczności lokalnej na terenie Warszawy oraz wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie na skalę ponadwarszawską. Jak podkreśla Ewa Malinowska-Grupińska, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, obrady kapituły bywają burzliwe, ponieważ „każdy ma swoje bohaterki, Warszawa jest niesłychanie różnorodnym miastem”. Zmienia się także aktualność tematów, ważnych dla społeczeństwa, szczególnie w tak specyficznym czasie jak pandemia. Tegoroczny plebiscyt na Warszawiankę Roku może więc być wyjątkowo ciekawy, bo wartych docenienia warszawianek z pewnością nie brakuje. Dlatego zachęcamy do oddawania głosów i śledzenia wyników plebiscytu.


Źródło:Comments


1-1.tif
bottom of page