top of page
Baner Teraz Wilanów.gif

Warszawa szanuje wodę


Źródło: UM Warszawa

Niemal każdy z nas słyszy od małego, że wodę należy oszczędzać. W praktyce jednak bywa z tym różnie, nawet podczas najprostszych, codziennych czynności. W efekcie każdy mieszkaniec stolicy zużywa średnio około 130 litrów wody dziennie. Dlatego warszawski ratusz postanowił uruchomić akcję, której celem jest zachęcenie mieszkańców stolicy do oszczędzania wody.


"Zmniejszenie zużycia to nie tylko pomoc dla przyrody, ale także jeden ze sposobów walki z globalnym ociepleniem. Dostarczenie wody do sieci i jej podgrzanie wymaga zużycia energii. Dlatego im mniej wody zostanie wykorzystane, tym mniejsze będzie zapotrzebowanie na energię, a zatem węgiel czy gaz do jej produkcji" - przypomina ratusz. Ci, których argument o globalnym ociepleniu nie przekonuje, mogą oszczędzać wodę ze znacznie bardziej prozaicznego powodu - mniejsze zużycie wody oznacza niższe rachunki.


Oczywiście mieszkańcy Warszawy nie muszą się obawiać, że wody w kranie wkrótce zabraknie. Warto jednak pamiętać, że większość wody wykorzystywanej w polskich gospodarstwach domowych pochodzi z wód głębinowych lub powierzchniowych, a ich odnawialność jest bezpośrednio związana z opadami. Dlatego tak ważne są retencja i wykorzystanie deszczówki.


Władze Warszawy przekonują, że od lat starają się uwzględniać wykorzystywanie wód opadowych w ramach miejskich inwestycji. Przykładem może być stopniowe zazielenianie torów tramwajowych w mieście czy wykorzystywanie od dwóch lat przez Zarząd Oczyszczania Miasta wody z miejskich basenów do czyszczenia ulic. Jak czytamy, w 2021 r. dzięki wodnemu recyklingowi zaoszczędzono 2,4 mln litrów wody.


Kampania stołecznego ratusza ma jednak zwrócić uwagę na nasze codzienne nawyki. Mowa chociażby o zakręcaniu kranu podczas mycia zębów, braniu prysznica zamiast kąpieli czy korzystaniu z perlatorów w kranach. Z kolei wodę zebraną podczas opadów można wykorzystać do podlewania ogródków lub kwiatków doniczkowych.


W ramach akcji przez dwa tygodnie (od 16 lipca) w różnych miejscach Warszawy widoczne będą niebieskie plakaty z symboliczną kroplą i hasłem „Szanuj wodę”. Zobaczyć je można m.in. na stacji metra Świętokrzyska, na rowerach Veturilo, w komunikacji miejskiej, na niektórych nośnikach reklamowych oraz w internecie.


Źródło:

https://um.warszawa.pl/-/%E2%80%9Eszanuj-wode-zakrecaj-zbieraj-oszczedzaj

Commentaires


1-1.tif