top of page
Baner Teraz Wilanów.gif

Warszawa szykuje się na kryzys energetyczny

Zaktualizowano: 10 paź 2022


Źródło: UM Warszawa

O tym, że ceny energii w ostatnim czasie drastycznie wzrosły chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Odczuwają to wszyscy: prywatne osoby, lokalne biznesy i wielkie firmy. Z rosnącymi cenami zmagają się także stołeczne władze. Jak się okazuje, w przyszłym roku rachunki Warszawy za energię elektryczną wzrosną o co najmniej pół miliarda złotych. A kwota ta może jeszcze wzrosnąć po rozstrzygnięciu wszystkich trwających przetargów.


"O wsparcie i konkretne rozwiązania apelowaliśmy już w grudniu ubiegłego roku. Nie otrzymaliśmy nic. Po raz kolejny musimy liczyć sami na siebie" – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zapewnia też, że władze stolicy od lat podejmują szereg działań, aby ograniczyć wydatki na energię. Przykładem może być instalowanie kolejnych paneli fotowoltaicznych na dachach miejskich budynków czy rozpoczęta pod koniec 2021 r. wymiana opraw oświetleniowych na energooszczędne LED-y na latarniach przy drogach.


Planowane są także kolejne działania, mające zmniejszyć wspomniane wydatki. Dzięki nim w perspektywie 10 lat wydatki miasta na media mają zostać ograniczone o od 3 do 6 mld zł, a docelowo energia elektryczna w wybranych obszarach miejskich ma być wytwarzana bezpośrednio w odnawialnych źródłach energii. Inne planowane działania to m.in. wsparcie dla wodoru w polityce transportowej miasta, modernizacja około 700 węzłów ciepłowniczych należących do Warszawy, wdrożenie systemów zarządzania energią w miejskich budynkach, termomodernizacja obiektów czy utworzenie Zarządu Energetyki Miejskiej, który będzie odpowiadał za zarządzanie energią w miejskich jednostkach.


Jednak w obliczu kryzysu energetycznego konieczne jest również podjęcie natychmiastowych działań. "Dlatego wprowadzamy 10-punktowy plan oszczędności, który pozwoli nam ograniczyć zużycie energii miejskich jednostek bez uszczerbku dla bezpieczeństwa oraz jakości kluczowych usług miejskich – zapowiedział Rafał Trzaskowski.


Na plan składa się m.in. wyłączenie oświetlenia zewnętrznego budynków jednostek Urzędu m.st. Warszawy i urzędów dzielnicowych, weekendowe ograniczenie zużycia energii w budynkach administracyjnych oraz ciepła do niezbędnego minimum, ograniczenie optymalnej temperatury budynków administracyjnych do 19 stopni Celsjusza, wyłączenie wszystkich zbędnych odbiorników energii i ograniczenie liczby urządzeń AGD w budynkach administracyjnych, wyłączenie podświetlenia mostów (bez wpływu na oświetlenie jezdni) oraz skrócenie czasu działania latarni ulicznych o 30 minut. Pierwsze działania z planu są już podejmowane.


Źródło:

https://um.warszawa.pl/-/warszawa-oszczedza-plan-stolicy-na-kryzys-energetyczny

1-1.tif
bottom of page