top of page
Baner Teraz Wilanów.gif

Warszawa zachęca mieszkańców do aktywności fizycznej

Stołeczne władze przygotowały dla mieszkańców "Program sportowo blisko domu do 2025 roku". Ma on zachęcić Warszawiaków do większej aktywności fizycznej w swojej okolicy. Trwają także konsultacje społeczne dotyczące projektu.


Źródło: m. st. Warszawa

Trudno się kłócić z faktem, że aktywność fizyczna jest potrzebna każdemu z nas. Nie tylko ze względu na kondycję, ale także z powodu pozytywnego wpływu na nasze zdrowie psychiczne. Dlatego władze Warszawy chcą „rozwijać aktywność fizyczną mieszkańców i zachęcać wszystkich do jej częstego uprawiania w odpowiednio wybranej dla siebie formie”. Do tego potrzeba jednak dostępu do miejsc przeznaczonych do aktywności fizycznej oraz imprez sportowo-edukacyjnych, które zmotywowałyby Warszawiaków do ruchu na świeżym powietrzu.


Odpowiedzią na ten problem ma być „Program sportowo blisko domu do 2025 roku”. Autorzy projektu stawiają przed sobą trzy główne cele: dostęp do różnorodnych miejsc aktywności fizycznej blisko domu, dostęp do zróżnicowanej oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych blisko domu oraz informowanie i zachęcanie do aktywności fizycznej blisko domu oraz do prowadzenia zdrowego trybu życia.


Pierwsze z zadań ma być realizowane poprzez budowanie nowych obiektów sportowych i stref rekreacji oraz miejsc o aktywności fizycznej w miejskiej przestrzeni. Z kolei obecnie dostępne miejsca sportowe mają przejść remonty, przebudowy lub modernizacje, aby poprawić ich stan oraz dostępność.


Drugi cel ma się urzeczywistnić poprzez organizowanie zajęć sportowo-rekreacyjne dla mieszkańców w każdym wieku i stopniu sprawności. Miasto ma wspierać zarówno miejskie ośrodki sportu jak i organizacje pozarządowe, które będą oferowały zajęcia sportowo-rekreacyjne.


Z kolei trzeci cel ma polegać na informowaniu o ofercie sportowo-rekreacyjnej i wiedzy na temat korzyści z aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia m.in. poprzez media społecznościowe. Autorzy projektu planują też kampanie informacyjne i promocyjne z wykorzystaniem nośników miejskich oraz utworzenie punktów informacji sportowej w miejskich ośrodkach sportu i rekreacji i miejscach informacji kulturalnej.


Władze Warszawy zaplanowały także konsultacje społeczne w sprawie „Programu sportowo blisko domu do 2025 roku”. Mają one potrwać od 4 do 25 czerwca. Swoją opinię można przekazać podczas dyżurów telefonicznych lub przesłać na adres: konsultacje.sport@um.warszawa.pl. Na stronie m. st. Warszawy można pobrać także projekt programu oraz katalogi aktywności, raporty czy prognozy.


Źródło:1-1.tif
bottom of page