top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Warszawski budżet obywatelski wkracza w decydującą fazę

Stołeczne urzędy zakończyły ocenę projektów zgłoszonych w ramach obecnej edycji warszawskiego budżetu obywatelskiego. Do dalszego głosowania zakwalifikowano 1368 propozycji.


Źródło: Budżet obywatelski w Warszawie

W obecnym roku, podobnie jak w poprzednich latach, mieszkańcy Warszawy mogli zgłaszać propozycje projektów, które chcieliby, aby zostały zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Założeniem jest, aby to mieszkańcy stolicy określali, na co warto przeznaczyć część budżetu Warszawy i wspólnie decydowali o tym, co powstanie w ich okolicy, w kilku dzielnicach lub w całym mieście. Dlatego każdy mieszkaniec Warszawy ma prawo do zgłoszenia swojego projektu lub zagłosowania na inne. Propozycje z założenia mają dotyczyć inwestycji na przyszły rok, a więc tegoroczne pomysły mają szansę zostać zrealizowane w 2022 roku. W obecnej, czyli ósmej, edycji warszawskiego budżetu obywatelskiego do dyspozycji mieszkańców są ponad 93 mln zł.


Tegoroczna ocena projektów trwała od 26 stycznia. Mieszkańcy Warszawy zgłosili łącznie 2199 propozycji, które zostały ocenione przez warszawskich urzędników. Do dalszego głosowania dopuszczono 1368 z nich (a więc 62%), w tym 123 projekty ogólnomiejskie i 1245 dzielnicowe. Negatywnie oceniono 725 pomysły (33%), a 106 zostało wycofanych przez autorów (5%). Z wszystkimi projektami oraz uzasadnieniami ich oceny można zapoznać się tutaj: https://bo.um.warszawa.pl/site/verificationWelcome.


Jak możemy przeczytać w ogłoszeniu, „wszystkie projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego podlegały ocenie zgodnie z kryteriami określonymi w Uchwale Rady m.st. Warszawy. Te pomysły, które spełniły kryteria formalne, trafiły do oceny merytorycznej polegającej na sprawdzeniu możliwości ich realizacji”. Projekty były oceniane m.in. pod kątem wskazanej lokalizacji inwestycji, zgodności z obowiązującymi przepisami oraz szacowanego czasu potrzebnego na ich realizację i kosztów danego pomysłu. Jeśli pracownicy warszawskiego urzędu doszli do wniosku, że któryś z projektów wymaga zmian, aby mógł zostać zakwalifikowany do dalszego głosowania, to kontaktowali się z jego autorami, przedstawiali proponowany zakres zmian oraz tłumaczyli, dlaczego ich wprowadzenie jest konieczne. Autorzy propozycji inwestycji mogli przedstawić poprawiony projekt w ciągu sześciu dni od otrzymania takiej informacji. Jeśli tak się nie stało, to pracownicy urzędu byli zmuszeni ocenić pomysł negatywnie.


Jednak negatywna ocena projektu na tym etapie nie oznaczała definitywnego przekreślenia jego szans, bowiem od 4 do 11 maja autorzy takich pomysłów mogli odwołać się od decyzji warszawskiego urzędu. Swoje zastrzeżenia do decyzji można było zgłaszać zarówno poprzez stronę internetową, jak i papierowo. Odwołania te mają zostać rozpatrzone do 31 maja. Tego samego dnia poznamy ostateczną listę projektów zakwalifikowanych do dalszego głosowania, które potrwa od 15 do 30 czerwca. Wyniki głosowania samych mieszkańców oraz zwycięska listę projektów, a więc tych, które rzeczywiście zostaną zrealizowane, poznamy z kolei 15 lipca. Serdecznie zachęcamy do przejrzenia listy propozycji inwestycji i zagłosowania na swoich faworytów. W końcu znacząca część z nich dotyczy także Wilanowa i może wpłynąć na nasze codzienne życie.


Źródło:

Comments


1-1.tif
bottom of page