top of page

Warszawskie święto fanów biegania powraca

Trwają zapisy na Maraton i Półmaraton Warszawski. W tym roku uczestnicy ponownie pokonają trasę, prowadzącą przez kilka dzielnic Warszawy. Zawitają także do Wilanowa.


Trasa tegorocznego Maratonu Warszawskiego. Źródło: maratonwarszawski.com


Maraton i Półmaraton Warszawski to największe imprezy biegowe w Polsce. Od lat liczba uczestników obu wydarzeń przekracza 10 tys. Zazwyczaj fani biegania pokonywali trasę prowadzącą przez kilka dzielnic stolicy. Tradycją było też biegnięcie przez dwa nadwiślańskie mosty. Wyjątkiem był jednak zeszły rok, kiedy z powodów pandemicznych organizatorzy musieli znacznie ograniczyć formułę wydarzenia. Trasa prowadziła więc jedynie przez kawałek Śródmieścia, a uczestnicy biegli grupami przez dwa dni, także w nocy.


W tym roku jednak trasa Maratonu oraz Półmaratonu Warszawskiego ponownie obejmie całą stolicę. Oba wydarzenia odbędą się tego samego dnia, czyli 26 września, w ostatnią niedzielę tego miesiąca. Jest to nowość, ponieważ zazwyczaj półmaraton był organizowany znacznie wcześniej i stanowił formę przygotowania do pełnego maratonu. Teraz jednak, z racji na wciąż niepewną sytuacją pandemiczną, wydarzenia odbędą się równolegle. Rozpoczną się o różnych godzinach i w różnych lokalizacjach, ale będą miały wspólną metę. Tę wyznaczono przy Parku Fontann na krańcu Starego Miasta. Uczestnicy zostaną także podzieleni na grupy, które będą startować w 15-minutowych odstępach.


Uczestnicy tegorocznego, czyli 43. Maratonu Warszawskiego tradycyjnie pokonają 42-kilometrową trasę. Wyruszą z ul. Konwiktorskiej przy stadionie Polonii o godzinie 8:00 i wykonają dwa, choć nieco różne, okrążenia po dzielnicach Warszawy. Z kolei Półmaraton Warszawski to "jedynie" 21 km do pokonania. Bieg wystartuje od godziny 12 z ul. Moliera. Organizatorzy ponownie spodziewają się kilku tysięcy uczestników.


Zapisy na Maraton i Półmaraton Warszawski już trwają. W połowie lipca organizatorzy uruchomili także dodatkową pulę zapisów, w ramach której dostępnych jest 1 tys. miejsc w Maratonie Warszawskim i 2,5 tys. miejsc w Półmaratonie Warszawskim. Udział w wydarzeniach biegowych jest związany z wniesieniem opłaty startowej. W przypadku Maratonu wynosi ona 200 (do 15 sierpnia) lub 300 zł (w dniach 16 – 31 sierpnia). Opłata za Półmaraton to analogicznie 150 lub 200 zł.


Co ważne, w obu imprezach sportowych mogą wziąć zarówno zaszczepione, jak i niezaszczepione osoby. Wszyscy jednak podczas rejestracji muszą wypełnić ankietę dotyczącą stopnia zaszczepienia przeciw COVID-19. Biegi będą startować w grupach liczących max 500 osób, ale osoby zaszczepione nie liczą się do tego limitu. W sierpniu osoby, które wypełniły ankietę będą mogły wybrać grupę, w której chcą biec.


Źródło:

https://rejestracja.maratonwarszawski.com/pl/

Comments


bottom of page