top of page

Wilanówka znów dostępna dla kajakarzy

Spływy kajakowe Wilanówką znów są możliwe. Co prawda z dłuższymi wyprawami trzeba się jeszcze wstrzymać, ale krótsza trasa jest ponownie dostępna dla miłośników kajaków i okolicznej przyrody.


Źródło: Facebook Kajaki na Wilanówce

Wilanówka to niewielka rzeka przepływająca przez gminę Konstancin-Jeziorna oraz Wilanów i Mokotów. Według oficjalnych danych je długość to 16,5 km. Jest także lewostronnym dopływem Wisły. Choć pięknych widoków i bujnej fauny oraz flory w okolicach Wilanówki zdecydowanie nie brakuje, to rzeka ta nie jest zbyt popularna wśród rodzin czy miłośników spływów kajakowych. Jednak ma swoje oddane grono zwolenników, którzy teraz ponownie mają powód do radości. Dzięki ostatnim opadom w rzece podniósł się poziom wody, umożliwiając przeprawę przez Wilanówkę kajakiem.


Niestety spływy na ten moment nie są możliwe na całej długości rzeki. Odcinek przy Wilanowie nie został jeszcze udrożniony, co uniemożliwia dłuższe wyprawy. Ale już teraz autorzy strony "Kajaki na Wilanówce" (https://www.facebook.com/Kajaki-na-Wilan%C3%B3wce-102316292081297/) zapraszają na krótsze trasy, około 2-godzinne.


"Mieszkając nad Wilanówką odkryliśmy jej piękno i walory tej rzeczki już dawno. Od niedawna eksplorujemy ją również z kajaków. Bardzo fajne doświadczenia :) Nie jesteśmy wypożyczalnią, ale użyczamy naszej 'floty' za niewielką opłata" - zachęcają wspomniani autorzy strony. "Rzeka każdego dnia jest inna, ale tym samym bardzo ciekawa. Raz przeprawiamy się nowo wybudowaną tamą bobrów. Innym razem tej tamy już nie ma, bądź jest kolejna w nowym miejscu. Bywa, że trzeba wysiąść i wziąć kajak 'na smycz' by płynąć dalej. Ogólnie Jest ciekawie" - możemy przeczytać na stronie (http://www.kajakinawilanowce.pl/?fbclid=IwAR1ZxOugpTPa9Go-TeUQIA-TYTgp9yClhXlXu0JVeVnh4UhXpMsqAilVMok)


Osoby, które będą chciały pożyczyć kajaki od wyżej wspominanej rodziny powinny jednak pamiętać o kilku rzeczach. Nie jest to profesjonalna wypożyczalnia, jak w przypadku różnych podwarszawskich rzek, tylko grupa osób, która pasjonuje się Wilanówką i dysponuje kilkoma kajakami. Oferują też własny pomost, obok swojego domu. Warto mieć te fakty na uwadze i uszanować prywatność oraz dobrą wolę tych osób. Budki z jedzeniem i piciem, sklepu z pamiątkami czy wielkiego parkingu próżno w tym miejscu szukać. Zamiast tego na chętnych czeka "tylko" przyroda i przyjemność z niecodziennego spływu. Jeśli ktoś potrafi docenić takie walory, to jak najbardziej zachęcamy!
Comments


bottom of page