top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Wiosenne porządki

Zarząd Oczyszczania Miasta rozpoczął mycie i dezynfekowanie warszawskich przystanków autobusowych oraz tramwajowych. Porządki obejmą 1115 wiat.


Źródło: Zarząd Oczyszczania Miasta
Źródło: Zarząd Oczyszczania Miasta

Zarząd Oczyszczania Miasta rozpoczął mycie przystanków już na początku marca, kiedy temperatura zaczęła przez całą dobę utrzymywać się na poziomie dodatnim. Od tego czasu oczyszczono już około połowę wiat, przede wszystkim na Białołęce, Bemowie, Woli, Targówku, Pradze-Północ i w Śródmieściu. Do jesieni prace te mają zostać powtórzone przynajmniej czterokrotnie, a w przypadku najbardziej popularnych przystanków – nawet ośmiokrotnie.


Jak możemy przeczytać na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie, „ekipy porządkowe czyszczą cały przystanek. Wodą pod ciśnieniem zmywają brud z dachów, ścian i gablot wiaty. Usuwają nielegalne ogłoszenia i pseudograffiti. Prysznic nie omija też ławek i chodnika”. Według informacji, miejscem szczególnie ważnym, a wyjątkowo trudnym do kompleksowego umycia jest pętla przy Dworcu Centralnym, ze względu na swoją szklaną konstrukcję i konieczność prac na wysokości. Dlatego do uporządkowania tego miejsca zostali wyznaczeni najbardziej doświadczeni pracownicy, a pierwsze mycie Dworca Centralnego w obecnym roku mamy już za sobą.


Pracownicy Zarządu Oczyszczania Miasta oprócz czyszczenia przystanków, będą także dezynfekowali je ozonowaną wodą. Jak możemy przeczytać, substancja ta jest „bardzo efektywnym środkiem dezynfekującym, stosowaną metodę można wykorzystać zarówno do mycia powierzchni jak i rozpylania”. Ponadto ozonowana woda nie wpływa negatywnie na środowisko, w przeciwieństwie do innych, podobnych środków chemicznych. Dezynfekcji mają podlegać m.in. przystanki, główne węzły przesiadkowe, dworce kolejowe, perony metra oraz wejścia do bramek biletowych. Łącznie zdezynfekowane ma zostać ponad 15 tys. m kw stacji i korytarzy metra oraz 14,5 tys. m kw przystanków.


Jak informuje Zarząd Oczyszczania Miasta, pod ich opieką znajduje się „4000 przystanków, które sprzątane są od 1 do 7 razy na tydzień a także interwencyjnie w razie nagłego zanieczyszczenia”. Ponadto każdego dnia z wiat zabierane są worki ze śmieciami, a stan czystości sprawdzany jest przez służby kontrolne. Każdy pasażer może także zgłosić warszawskiemu Zarządowi Oczyszczania Miasta, który przystanek wymaga prac porządkowych poprzez specjalną stronę: https://warszawa19115.pl/.


Źródło:Comments


1-1.tif
bottom of page