top of page

Wiosenne zapobieganie wściekliźnie


Źródło: UM Warszawa

Dla wielu osób nadejście wiosny oznacza nie tylko dłuższe dni, ale także dłuższe spacery ze zwierzętami. Ciesząc się jednak świeżym powietrzą i cieplejszą aurą razem ze swoim czworonogiem, warto pamiętać, że na terenie Mazowsza nadal występują przypadki wścieklizny. Jedynie od początku obecnego roku w województwie mazowieckim odnotowano 20 przypadków tej choroby (głównie wśród wolno żyjących lisów), z czego 8 w Warszawie. Dlatego z uwagi na rosnąca liczbę wykrytych zakażeń wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie rozszerzające obszar zagrożony wścieklizną. Obejmuje on już 9 warszawskich dzielnic, w tym także Wilanów.


"Mieszkańcy stolicy powinni zachować wzmożoną czujność w przypadku spotkania na swojej drodze dzikiego zwierzęcia, również rannego. Zamiast podejmować jakiekolwiek działania na własną rękę, należy powiadomić odpowiednie służby. Lisy, jeże, nietoperze i inne ssaki także mogą być zarażone wścieklizną" - tłumaczy stołeczny ratusz.


Warto także pamiętać, że najlepszą ochronę przed wścieklizną stanowią szczepienia. W Polsce obowiązek ten obejmuje psy powyżej 3. miesiąca życia, a zastrzyki należy ponawiać nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Od końca ubiegłego roku na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny obowiązuje również nakaz szczepienia kotów. Należy tego dokonać w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3. miesiąca życia i również ponawiać nie rzadziej niż raz w roku. Warto również zapoznać się z instrukcją postępowania w przypadku pogryzienia, pokąsania lub podrapania przez dzikie zwierzę.


Źródło:

https://um.warszawa.pl/-/zaszczep-pupila-przeciwko-wsciekliznie

Comments


bottom of page