top of page

Wkrótce ruszy przetarg na tramwaj do Wilanowa. Planowana trasa może jednak zostać skrócona

O budowie torów tramwajowych do Miasteczka Wilanów mówi się już od lat. Co prawda mają one już wkrótce powstać, ale z powodu ograniczonych środków trasa może urywać się wcześniej, niż początkowo planowano.


Źródło: Tramwaje Warszawskie

Pierwotnie już w 2019 r. Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na zaprojektowanie linii tramwajowej od stacji metra Pole Mokotowskie do Wilanowa. Konkretna propozycja trasy, wraz ze wszystkimi pozwoleniami, miała być gotowa do marca obecnego roku. Jednak weryfikowanie dokumentacji wciąż trwa, a na drodze stanęły też ograniczenia finansowe.


Budowę części torowiska, czyli odcinka wzdłuż ul. Rakowieckiej oraz od Grójeckiej do Dw. Zachodniego, postanowiono odłożyć na później. Priorytetem jest powstanie trasy od ul. Puławskiej do Wilanowa, z odnogą do pętli Stegny na ul. św. Bonifacego. Łącznie odcinek ten wynosi 9 km. Przetarg na budowę tej trasy ma zostać ogłoszony jeszcze w obecnym kwartale, a same prace planowo powinny zostać przeprowadzone w latach 2022-2023.


Trudno jednak powiedzieć, kiedy dokładnie zostanie wyłoniony wykonawca. Wiele zależy także od ceny, przedstawionej w ofercie. Już teraz przedstawiciele Tramwajów Warszawskich zapowiadają, że trasa może być budowana na raty - niektóre jej odcinki powstaną później, kiedy Warszawa znajdzie na nie środki. Początkowo torowisko może więc zostać skrócone o odnogę do pętli Stegny na ul. św. Bonifacego. Możliwe też, że trasa tramwaju do Wilanowa urwie się w okolicach ul. Sobieskiego.


Jeśli linia rzeczywiście zostanie skrócona, to najprawdopodobniej tramwaje będą docierały jedynie do tymczasowej zawrotki przed Miasteczkiem Wilanów. Dlatego już teraz Tramwaje Warszawskie testują dwukierunkowe wagony, zakupione od koreańskiej firmy Hyundai Rotem. Także samo zamówienie, na które ruszy przetarg, wprost dopuszcza możliwość ewentualnego budowania inwestycji etapami.


Według tramwajarzy największy, a więc i najbardziej kosztowny, problem na planowej trasie torowiska do Wilanowa stanowi przebudowa skomplikowanego węzła komunikacyjnego między dwoma skrzyżowaniami ul. Puławskiej - z ul. Goworka i Rakowiecką. Budowa trasy tramwajowej do Miasteczka Wilanów jest także powiązana z dotacją od Unii Europejskiej (na kwotę 554 mln zł), którą władze powinny rozliczyć do końca 2023 r. Opóźnienia mogą jednak sprawić, że środków tych nie uda się wykorzystać w terminie.


Źródło:

https://www.transport-publiczny.pl/mobile/warszawa-niebawem-przetarg-na-tramwaj-do-wilanowa-bedzie-fazowanie-69804.html?fbclid=IwAR2T9aLFdSebAkHgcVKfMgF0wre7ysRhctyTk7OV1QXMjtsG5lhB6HZkPEs


Comentarios


bottom of page