top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Województwa mazowieckie i lubuskie od poniedziałku objęte kolejnymi obostrzeniami

Rząd zdecydował się wprowadzić dodatkowe obostrzenia w kolejnych województwach – mazowieckim oraz lubuskim. Restrykcje zaczną obowiązywać od poniedziałku.


Źródło: Dzielnica Wilanów
Źródło: Dzielnica Wilanów

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił na konferencji prasowej, że „materializuje się czarny scenariusz, jeśli chodzi o tempo rozwoju pandemii”. Jak podkreślił, zwiększyła się dynamika zakażeń koronawirusem w stosunku do poprzedniego tygodnia. Średnia liczba zakażeń w ostatnich siedmiu dniach przekroczyła 14 tysięcy, a w czwartek wykryto ponad 21 tysięcy zakażeń. Jest to więc wzrost o ponad 27 procent w porównaniu z poprzednim tygodniem. Minister zdrowia dodał, że mamy do czynienia z „bardzo dynamicznym tempem rozwoju pandemii”.


Wzrosło także obłożenie szpitalnych łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem. „Jesteśmy w sytuacji, że nasza infrastruktura, która jest dedykowana walce z covidem, która zawiera zarówno szpitale przekształcone, jak i tymczasowe, jest zajęta w blisko 70 procent (…) Jak patrzymy na sytuację pandemiczną, to perspektywy są takie, że wzrost na razie nie daje żadnych sygnałów spowolnienia. To powoduje ogromne zagrożenie dla infrastruktury szpitalnej, dla przeładowania szpitali, dla obłożenia łóżek respiratorowych” – stwierdził Adam Niedzielski. Według wyliczeń ministerstwa zdrowia średnia zakażeń z ostatnich siedmiu dni w skali całego kraju wynosi 37 na 100 tysięcy mieszkańców. Najcięższa sytuacja wciąż panuje w województwie warmińsko-mazurskim, drugie w kolejności jest województwo pomorskie. Następne są mazowieckie oraz lubuskie.


Na podstawie tych danych rząd podjął decyzję o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń w kolejnych dwóch województwach: mazowieckim i lubuskim. Mają one obowiązywać od poniedziałku 15 marca do niedzieli 28 marca.


Nowe obostrzenia w województwach mazowieckim i lubuskim:

– Nauczanie hybrydowe (tryb mieszany) w klasach I-III

– Zamknięte hotele (z wyjątkiem hoteli robotniczych i określonych podróży służbowych)

– Ograniczona działalność galerii handlowych

– Zamknięte kina, teatry, galerie sztuki, muzea oraz kasyna

– Zamknięte baseny, sauny, solaria i obiekty sportowe (w tym korty tenisowe oraz orliki)


Takie same obostrzenia wprowadzono w poprzednich tygodniach w województwach warmińsko-mazurskim oraz pomorskim (gdzie, póki co, mają obowiązywać do 20 marca). Minister Adam Niedzielski dodał także, że nowelizacja w zakresie nauki hybrydowej w tych województwach została już opublikowana. W Mazowieckim i Lubuskim rozporządzenie ma zostać zmienione dokładnie w ten sam sposób.


Źródło:

https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-nowe-obostrzenia-na-mazowszu-jakie-zmiany-lista-i-terminy-5040990

Comentarios


1-1.tif
bottom of page