top of page

Wyścig o tytuł najlepszego reportażu 2020 roku rozpoczęty

Ogłoszono listę 10 reportaży, które zostały nominowane do tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W czerwcu poznamy finałową piątkę, a we wrześniu zwycięzcę konkursu.


Źródło: Miasto Stołeczne Warszawa

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest od 2010 roku, kiedy to została ustanowiona przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy. Jak piszą autorzy konkursu, „jest to forma wyróżnienia wartościowych książek reporterskich, podejmujących ważne problemy współczesności”. Oczywiście nagroda jest także uhonorowaniem wybitnego dziennikarza, podróżnika i reportera oraz jednego z najczęściej tłumaczonych polskich autorów, czyli Ryszarda Kapuścińskiego. Jako że przez ponad 60 lat mieszkał on w Warszawie, to właśnie Miasto Stołeczne Warszawa postanowiło zostać organizatorem i fundatorem tejże Nagrody. Konkurs współorganizuje redakcja Gazety Wyborczej, partnerem jest Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot, a patronat honorowy sprawuje Alicja Kapuścińska, czyli żona słynnego pisarza.


Jako że 12. finał Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zbliża się wielkimi krokami, to jury postanowiło wybrać 10 tytułów, które będą rywalizować o główną wygraną. W tym roku zgłoszono aż 128 reportaży z rekordowych 41 wydawnictw. Wśród finalistów tradycyjnie znalazło się pięć książek polskich autorów oraz pięć zagranicznych, przetłumaczonych na język polski. Warto także zauważyć, że aż siedem, spośród dziesięciu wybranych reportaży, napisały kobiety.


Lista 10 reportaży, które zostały nominowane do tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego:


1. Jessica Bruder, Nomadland. W drodze za pracą, tłum. z jęz. angielskiego Martyna Tomczak, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020.

2. Eliane Brum, Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii, tłum. z jęz. portugalskiego Gabriel Borowski, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2020.

3. Marcin Kącki, Oświęcim. Czarna zima, wyd. Znak Literanova, Kraków 2020.

4. Katarzyna Kobylarczyk, Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy, wyd. Mando, Kraków 2020.

5. Jelena Kostiuczenko, Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji, tłum. z jęz. rosyjskiego Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020.

6. Hanna Krall, Synapsy Marii H., Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020.

7. Mark O'Connell, Być maszyną, tłum. z jęz. angielskiego Aleksandra Małecka, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2020.

8. Karolina Sulej, Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady, Wydawnictwo Czerwone i Czarne, Warszawa 2020.

9. Mirosław Tryczyk, Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć, wyd. Znak Literanova, Kraków 2020.

10. Matilda Voss Gustavsson, Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim, tłum. z jęz. szwedzkiego Justyna Czechowska, wyd. Wielka Litera, Warszawa 2020.


Spośród tych tytułów jury, pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej, w czerwcu wybierze pięć, które wejdą do finału Nagrody. Z kolei we wrześniu dowiemy się, która książka zyska miano najlepszego reportażu 2020 roku. Dla zwycięskiego autora przewidziano nagrodę w postaci 100 tysięcy złotych. Jeśli zwycięży pozycja zagraniczna, to także jej tłumacz zostanie wyróżniony – otrzyma 20 tysięcy złotych. Pozostaje więc trzymać kciuki za ulubionych autorów, a my oczywiście zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi wyróżnionymi reportażami.


Źródło:

https://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/wybieramy-najlepszy-reporta-roku-2020?fbclid=IwAR11VoVmwRr-DfNIitZujnARgvP4z-6MwoanN-5EbSrmj0pEtl8pEIU9qqs

Comentarios


bottom of page