top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Złagodzone obostrzenia od 26 kwietnia. Ale nie we wszystkich województwach

Zaktualizowano: 27 kwi 2021

Od 26 kwietnia część obostrzeń zostanie złagodzona – otwarte będą salony fryzjerskie i kosmetyczne, a dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę hybrydową. Nowe zasady dotyczą jednak jedynie 11 województw.


Źródło: gov.pl
Źródło: gov.pl

Na kolejnej konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ogłoszono lekkie złagodzenie obowiązujących w całym kraju restrykcji. „Można powiedzieć, że pewne apogeum, jeśli chodzi o liczbę zakażeń i o liczbę hospitalizacji, mamy już za sobą. Trzeba jednak powiedzieć wyraźnie, że poziom zakażeń i hospitalizacji utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie” – mówił minister zdrowia. Zaznaczył jednak, że w niektórych regionach Polski dzienna liczba zakażeń koronawirusem wciąż jest bardzo wysoka, wobec czego zdecydował się na regionalne luzowanie obostrzeń.


W efekcie od 26 kwietnia Polska będzie podzielona na dwie strefy. W województwach, w których średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła 35 (śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie) wszystkie dotychczasowe obostrzenia zostają przedłużone. Z kolei w pozostałych 11 województwach (warmińsko-mazurskie, podkarpackie, podlaskie, lubelskie, pomorskie, zachodniopomorskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie) od 26 kwietnia część restrykcji zostanie poluzowana.


Zmiany w obostrzeniach od 26 kwietnia na terenie 11 województw:


– Salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne zostaną otwarte (w ścisłym reżimie sanitarnym)


– Częściowy powrót do szkół dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej (nauka hybrydowa)


Pozostałe obostrzenia pozostają póki co bez zmian. Wciąż zamknięte będą więc m.in. sklepy wielkopowierzchniowe, galerie handlowe, teatry, kina, muzea, baseny czy siłownie. Zamknięte do 3 maja pozostają także hotele. Niezmiennie obowiązują limity osób na targu, poczcie, w komunikacji publicznej oraz w miejscach kultu religijnego.


Według danych Ministerstwa Zdrowia, do tej pory udało się zaszczepić przeciwko koronawirusowi 9 milionów Polaków, w tym ponad 2,3 miliona przyjęło już drugą dawkę. Według zapowiedzi, wkrótce program szczepień ma znacznie przyśpieszyć – do 10 maja wszyscy Polacy powyżej 18. roku życia mają mieć wystawione e-skierowania, dzięki którym będą mogli zarejestrować się na konkretny termin szczepienia przeciw COVID-19.


Źródło:
Comments


1-1.tif
bottom of page