top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Zakaz wstępu do Lasu Kabackiego


Źródło: UM Warszawa

Niedawne wichury doprowadziły do znaczących zniszczeń w Lesie Kabackim - według szacunków leśników uszkodzeniu uległy tysiące drzew, wiele z nich zostało złamanych, a uczęszczane ścieżki i drogi zostały zablokowane. Ponadto drzewa, które ucierpiały przez wiatr, wciąż mogą stanowić realne zagrożenie dla spacerujących po lesie.


Dlatego 18 lutego Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie oficjalnie zdecydowała o wprowadzeniu czasowego zakazu wstępu do Lasu Kabackiego. "Decyzja ta podyktowana jest troską o bezpieczeństwo osób odwiedzających rezerwat. Niezwłocznie po wyeliminowaniu zagrożenia Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie podejmie działania zmierzające do ponownego udostępnienia społeczeństwu obszaru rezerwatu" - czytamy w uzasadnieniu.


Oznacza to w praktyce, że ruch pieszy i rowerowy w Lesie Kabackim jest zakazany do odwołania. Umyślne złamanie tych zakazów, jak informuje warszawski RDOŚ, podlega karze grzywny lub aresztu. Rezerwat pozostanie niedostępny do czasu usunięcia zagrożeń dla odwiedzających go osób.


Przedstawiciele Lasów Państwowych podkreślają także, że przez wichury Las Kabacki może wyglądać inaczej, niż pamięta go wielu mieszkańców. Uszkodzeniu uległo wiele starszych drzew, ucierpiały przede wszystkim sosny i brzozy, a to one kojarzą się wielu spacerowiczom z Lasem Kabackim. Chętnie odwiedzany rezerwat po ponownym udostępnieniu może więc zaskoczyć swoim wyglądem.


Źródło:

https://www.gov.pl/web/rdos-warszawa/komunikat-w-sprawie-rezerwatu-przyrody-las-kabacki-im-s-starzynskiego

Comments


1-1.tif
bottom of page