top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Zaprojektuj Warszawę swoich marzeń

Jak będziemy mieszkać w Warszawie za 30 lat? Każdy, kto kiedykolwiek zastanawiał się nad tą kwestią może do 19 kwietnia podzielić się swoimi przemyśleniami. Bowiem właśnie to pytanie przyświeca V edycji FUTUWAWY – konkursu na najlepsze projekty dla Warszawy przyszłości.


V edycja Konkursu FUTUWAWA organizowana jest przez Fundację Puszka oraz m.st. Warszawa. Celem jest, tak jak w każdej edycji, poszukiwanie wizjonerskich i oryginalnych pomysłów na przyszłość Warszawy. Miasto to w 2021 roku stoi przed wieloma wyzwaniami, nieustannie też się zmienia. Jednym z kluczowych zadań stojącym przed władzami stolicy jest właściwe zagospodarowanie przestrzenne miasta. Dlatego pytanie towarzyszące tegorocznej FUTUWAWIE brzmi właśnie – „Jak będziemy mieszkać w Warszawie za 30 lat?”.


Jak piszą organizatorzy: „Odpowiedź na pytanie konkursowe może być sformułowana w postaci konkretnego rozwiązania albo potraktowana teoretycznie, opisowo, metaforycznie, konceptualnie czy futurologicznie”. Udział w konkursie mogą wziąć wszyscy: profesjonaliści, amatorzy oraz młodzież i najmłodsi (w kategorii FUTUWAWKA). „Poszukujemy artystycznych, projektowych i teoretycznych propozycji na to, jak będziemy mieszkać w Warszawie w 2050 roku. Interesują nas różne dziedziny, od antropologii, socjologii, ekologii i ekonomii, przez sztukę, filozofię i futurologię, po architekturę i urbanistykę. Nie ograniczajcie się, bądźcie interdyscyplinarni, nie bójcie się eksperymentu!” – zachęcają organizatorzy.


Autorzy pomysłu chcą także udowodnić, że słowo „mieszkanie” może oznaczać znacznie więcej niż przestrzeń, którą dysponujemy. Prace mają pokazać, że mieszkanie to także nasza okolica, miasto w którym żyjemy i miejsca, w których wspólnie pracujemy lub spędzamy czas. Pytanie, jak zagospodarować tak rozumiane „mieszkanie”, aby odpowiadało naszym przyszłym potrzebom. Innymi słowy – jak wyglądałaby Warszawa w 2050 roku w naszych marzeniach.


Zgłoszenia można nadsyłać do 19 kwietnia 2021 roku. Pomysły oceni interdyscyplinarne Jury, dlatego prace można wysyłać za pomocą różnych mediów. Propozycje zostaną przedyskutowane przez członków Jury oraz poddane głosowaniu internautów. Jak czytamy na stronie konkursu: „Najlepsze pomysły zostaną nagrodzone (pula nagród to 15 000 zł oraz nagrody rzeczowe). Projekty wybrane przez jurorów i jurorki zostaną pokazane na wystawie w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury, napiszemy o nich także w magazynie „Plany Warszawy". Pomysły będą prezentowane na stronie konkursu oraz w elektronicznej publikacji podsumowującej V edycję FUTUWAWY. Wspólny namysł nad Warszawą przyszłości będzie możliwy również dzięki panelowi dyskusyjnemu, w którym udział wezmą autorzy wybranych propozycji, jurorzy oraz przedstawiciele Urzędu Miasta”.


FUTUWAWA to konkurs prowadzony przez Fundację Puszka. Jego celem jest namysł nad przyszłością oraz teraźniejszością Warszawy. Dotychczasowe cztery edycje pozwoliły zgromadzić ponad 550 projektów z dziedziny architektury, urbanistyki, sztuki i projektowania (prace można obejrzeć tutaj: https://futuwawa.pl/ ). Wśród laureatów znaleźli się zarówno architekci różnych pokoleń i studenci architektury, jak i artyści oraz mieszkańcy i mieszkanki Warszawy.


Źródło:

Comments


1-1.tif
bottom of page